A A+ A++

Pisarzowa. W minionym tyogdniu czytelnicy biblioteki w Pisarzowej zostali zabrani w podróż do Państwa Środka. Przewodnikiem w wyprawie był Włodzimierz Musiał, podróżnik, humanista i fotograf, który odwiedza odległe kraje, starając się uchwycić na fotografiach ich charakter i piękno. Doskonałym dopełnieniem jego opowieści była wystawa, wypożyczona dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie.

Chiny, którym poświęcona była ekspozycja, Włodzimierz Musiał odwiedzał wielokrotnie. Każda podróż była inna i obejmowała różne regiony Państwa Środka. Spotkanie z podróżnikiem otworzył dyrektor Jacenty Musiał, który przywitał zebranych. Słowo wstępu skierował także wójt gminy Jan Skrzekut, który zwrócił uwagę, że każda podróż rozwija i poszerza horyzonty. 

Następnie głos zabrał podróżnik. – Największym szokiem dla turystów, którzy pierwszy raz przyjeżdżają do Chin, jest ogromny tłum ludzi w każdym miejscu – mówił Włodzimierz Musiał. – Kapuściński pisał, że z twarzy Hindusa można odczytać wszystko, z twarzy Chinczyka nie wyczytamy nic. Chińczycy podchodzą do przyjezdnych z dużym dystansem. Obawiają się, że kontakt z obcokrajowcami może przynieść kłopoty – nadmieniał prowadzący. Słuchacze dowiedzieli się też, że język chiński, jest językiem tonalnym. Każda sylaba może być wypowiadana na cztery różne sposoby i za każdym razem oznacza co innego. Chińczyk, który kończy szkołę podstawową zna 1500 znaków. Wykształcony Chińczyk używa 2 000 znaków, natomiast po studiach 5 000 znaków.

Podróżnik opowiadał też o zielonej herbacie, która jest przysmakiem w Chinach oraz kuchni. Nie zabrakło też ciekawych i komicznych anegdot z podróży. – Trudno w godzinę opowiedzieć o bogatej tradycji, kulturze i pięknych krajobrazach Chin, ufam jednak, że będzie to zachęta do pogłębienia wiedzy, już we własnym zakresie – podsumował Włodzimierz Musiał. Spotkanie zakończyło się ożywioną dyskusją. Na koniec wyrazy uznania złożył wójt i dyrektor.

– Arabskie przysłowie głosi, że ,,Ten kto żyje, widzi dużo, lecz ten kto podróżuje, widzi więcej.” Dzisiejsza podróż, za pomocą obrazu i słowa, pozwoliła nam poznać smaki, zobaczyć krajobraz, porozmawiać z ludźmi i zaczerpnąć z niezgłębionego skarbca kultury i tradycji Państwa Środka – podsumował dyrektor biblioteki.

Wystawa organizowana jest dzięki współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Krakowie i można ją oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy biblioteki.

(Źródło/fot.: UG Limanowa)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHistoria po słowiańsku I: Noc Kupały
Następny artykułWyścig kolarski także dla dzieci i młodzieży