A A+ A++

W niedzielę 6 września w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli bp Piotr Jarecki odsłoni tablicę pamiątkową pierwszego kustosza Sanktuarium, Ojca Mirosława Paciuszkiewicza SJ, znanego duszpasterza osób żyjących w związkach niesakramentalnych – w dziesiątą rocznicę jego śmierci.

Ojciec Mirosław był wybitnym kapłanem, kaznodzieją, publicystą i poetą, o którym ks. Adam Boniecki napisał: „Był jednym z tych, o których się mówi: gdyby takich księży było więcej”.

Jak sam mówił, jego pierwszym powołaniem było kapłaństwo, drugim życie zakonne, a trzecim – duszpasterstwo osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Odwołując się do encykliki Jana Pawła II „Familiaris consortio”, założył w 1987 roku pierwsze takie duszpasterstwo na warszawskim Mokotowie, spotykając się z oporem bardziej tradycyjnych środowisk w polskim Kościele. Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu oraz publikacjom książkowym, „Jesteście w Kościele”, „Kocha mimo wszystko”, „Słabość i moc”, „Drogi powrotu. O ludziach żyjących w związkach niesakramentalnych, w separacji i rozwiedzionych samotnych” oraz „Rozmowy, zdarzenia, przełomy”, duszpasterstwo par niesakramentalnych rozwijało się stopniowo w Polsce, a także w innych krajach, gdzie zapraszano o. Mirosława na wykłady i spotkania.

W jego działaniu odczytać możemy wyraźny rys prorocki. W laicyzującej się Polsce lat osiemdziesiątych jako redaktor „Przeglądu Powszechnego” napisał szereg artykułów dotyczących wprowadzenia w tajniki wiary i przygotowania osób świeckich do sakramentu chrztu św., proponując formę starożytnego katechumenatu. Katechumenom wpajał, że „Bóg jest miłością”.

Jako promotor kultu św. Andrzej Boboli i zaangażowany czciciel, dążył wraz z innymi jezuitami i Stowarzyszeniem Krzewienia Kultu świętego Andrzeja Boboli, do tego, by Męczennik został uznany za Patrona Polski, co nastąpiło w 2002 roku, dekretem papieża Jana Pawła II. Jest autorem sześciu książek o tym świętym.

Ojciec Mirosław Paciuszkiewicz znalazł się w wąskim gronie księży, którzy tworzyli Redakcję Mszy Św. Radiowej, celebrowali Mszę Św. w Bazylice św. Krzyża w Warszawie i głosili homilie.

Zostawił po sobie 18 książek, 200 artykułów publicystycznych i tysiące wiernych, których prowadził z miłością do Boga jako spowiednik i kierownik duchowy.

Więcej informacji na stronie www.miroslawpaciuszkiewicz.pl oraz w najnowszym Biuletynie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli (3/2020).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziewięciu ukaranych w F3
Następny artykułKs. prof. Pawlina: portret kandydata do kapłaństwa daleki jest od ideału