A A+ A++
17 września 2021 roku w Nawsiu koło Wielopola Skrzyńskiego upamiętniono Sybiraków. Właśnie tam powstał park pamięci poświęcony zesłańcom. Poniżej przedstawiamy okoliczności tych wydarzeń.
Ku pamięci Sybiraków

Park pamięci o zesłańcach na Syberię powstał niedaleko szkoły podstawowej imienia Sybiraków. Znaczącą częścią parku są grafiki, nawiązujące nie tylko do smutnych losów dwunastu żołnierzy Armii Krajowej z Nawsia, którzy zostali wywiezieni na wschód, lecz także do stacji drogi krzyżowej. Autorem dzieła jest Eliasz Dyrow – artysta i repatriant ze Wschodu. Grafiki te mają dla niego szczególne, osobiste znaczenie. Pradziadek Dyrowa został wywieziony na Sybir w bydlęcym wagonie. By zbudować symbolikę, taki sam wagon postawiono w parku pamięci.

Niezłomni Bohaterowie

Wśród uczestników tych uroczystości byli potomkowie zesłańców na Sybir z Nawsia. Józef Ambrozowicz, bratanek jednego z nich, z głębokim żalem wspominał los swojego stryja. Antoni Ambrozowicz zmarł z wycieńczenia w lipcu 1945 roku, osiem miesięcy po wywiezieniu z Polski. Jego nazwisko, wraz z nazwiskami innych żołnierzy AK z Nawsia, zostało umieszczone na pamiątkowej tablicy w szkole podstawowej. Jej uczniowie przygotowali także spektakl historyczny, nawiązujący do tragicznych wydarzeń sprzed lat.

fot. Szkoła Podstawowa w Nawsiu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożar samochodu osobowego na krajowej „7”. Trasa była zablokowana
Następny artykułPiwo zdrożeje nawet o 5 zł! Propozycja budżetu na 2022 rok