A A+ A++

W Mieście Kolno odbyły się konsultacje społeczne dotyczące opracowania dokumentacji projektowej na „Budowę obwodnicy Kolna w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 647″

Spotkanie odbyło się 11 października br. w sali kawiarnianej Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu o godzinie 9:00. Wzięło w nim udział ponad 80 zainteresowanych osób, głównie mieszkańców miasta i gminy Kolno, których działki znalazły się na wyznaczonych już 3 wariantach obwodnicy Kolna.

Konsultacje społeczne w Kolnie zorganizowała firma VALUE EMGINEERING Sp. z o.o. przy współudziale Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku. Podczas spotkania na pytania mieszkańców odpowiadali przedstawiciele firmy projektowej: Dominik Murach i Wyrzykowski Adam. 

Na początku zgromadzonych przywitał Burmistrz Miasta Andrzej Duda, który życzył wszystkim zainteresowanym sprawnego przebiegu tych konsultacji i zadowolenia z  inwestycji.

 – Myślę, że te konsultacje przebiegną sprawnie. Oczywiście będą osoby bardziej zadowolone i będą  mniej zadowolone. Bo tak naprawdę nie da się poprowadzić drogi na terenie, czy nie da się wybudować kolei czy wybudować jakiejkolwiek infrastruktury, która nie przebiega przez czyjeś grunty. Będą trzy warianty, my optowaliśmy za wariantem najbardziej wysuniętym na zachód, niestety ten wariant prawdopodobnie nie będzie realizowany ze względu na dużo przeszkód – natury tego typu, jak ogniwa fotowoltaiczne, jak nasza oczyszczalnia, która musiałaby być w części przeniesiona. Jest to niemożliwe, bo koszt tej oczyszczalni to 66 mln złotych. W żadnym wariancie nie ma jakichkolwiek wyburzeń. Nie ma rozbiórek budynków i to jest pocieszające i z tego ogromnie się cieszę. 

Życzę Państwu udanych konsultacji, żeby ta droga i ta inwestycja wpłynęła pozytywnie na rozwój naszych terenów. Ja już znam te przebiegi, Państwo się z nimi zapoznacie. Będziecie mogli je przedyskutować, napisać swoje uwagi, które będą rozpatrywane zarówno przez projektujących, jak też Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich. W przypadkach uzasadnionych roszczeń czy wniosków będą one pewnie pozytywnie rozpatrzone. Jeżeli te wnioski będą mało uzasadnione, albo niemożliwe do zrealizowania, to wtedy zostaje tyko droga odszkodowawcza. inwestycja generalnie jest  bardzo potrzebna dla naszego miasta szczególnie to widać w weekendy, począwszy od długiego majowego do końca września, kiedy to mamy największe problemy z komunikacją – przekonywał podczas spotkania z mieszkańcami burmistrz Andrzej Duda.

W czasie konsultacji społecznych w Kolnie zgodnie z wymaganiami omówiono 3 zaprojektowane warianty obwodnicy Kolna w ciągu drogi wojewódzkiej nr 647.

We wszystkich przebiegach droga będzie omijała zabudowę mieszkaniową.

Obwodnica w każdym z wariantów będzie posiadała jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu. W miejscach, gdzie projektowany pas drogowy odcina działki od dotychczasowego dojazdu zaprojektowano jezdnie dodatkowe wraz ze zjazdami zapewniającymi obsługę komunikacyjną wszystkich przyległych do pasa drogowego działek, które utraciły dotychczasowy dojazd na skutek inwestycji.

Każdy z wariantów przewiduje dwukrotne przecięcie rzeki Łabna obiektem mostowym.

W celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zapewniono ciągłość ruchu pieszo-rowerowego na całej długości obwodnicy, poza jezdnią główną. Dzięki temu wyeliminowane zostaną kolizje z pieszymi i rowerzystami. Ruch ten będzie odbywał się poprzez jezdnie dodatkowe oraz ciągi pieszo-rowerowe.

Porównanie podsumowujące:

Wariant nr 3 (czerwony) – najdłuższy (6,4 km) i najmniej uzasadniony ekonomicznie. Ponadto koliduje z farmą fotowoltaiczną, która w obecnych czasach kryzysu energetycznego stanowi strategiczną infrastrukturę. Jest najbardziej oddalony od zabudowań i miasta Kolno.

Początek obwodnicy w wariancie nr 3 jest zlokalizowany w obszarze istniejącego skrzyżowania DW647 z drogą wewnętrzną (ul. Marii Dąbrowskiej).

Następnie trasa kieruje się na południowy wschód i przecina działkę leśną, farmę fotowoltaiczną, drogę wewnętrzną w kierunku Zabiela, rzekę Łabna i łączy się z wariantem nr 1. Ruch pieszo-rowerowy zlokalizowany jest po prawej stronie (zewnętrznej) obwodnicy, ze względu na konieczność zapewnienia jezdni dodatkowych do działek.

Wariant nr 2 (fioletowy) – najkrótszy (4,9 km). W okolicy nie ma jeszcze ścisłej zabudowy, przeważają nieużytki i działki leśne. Ze względu, że przebiega przez najbardziej wymagające tereny pod kątem warunków gruntowo-wodnych, może wymagać kosztownych rozwiązań projektowych. Ponadto Wariant ten jest najbardziej zbliżony do istniejących zabudowań (do 50 m) i nie pozostawia wiele miejsca na rozbudowę tej części miasta, oraz wymaga odstępstwa od przepisów technicznych na odległość między skrzyżowaniami. Początek wariantu 2 oraz wariantu 1 jest zlokalizowany ok 800 m bliżej miasta Kolno niż wariant 3.

Wariant nr 1 (pomarańczowy) – kompromisowy przebieg będący hybrydą dwóch wcześniej wymienionych wariantów, długość (5,6 km). Jest przebiegiem najkorzystniejszym, gdyż łączy zalety dwóch pozostałych wariantów minimalizując ich wady. Początek ma wspólny z wariantem nr 2, dzięki czemu omija farmę fotowoltaiczną, natomiast na dalszym przebiegu oddala się od zabudowań, pozostawiając więcej perspektyw na rozbudowę miasta. Skrzyżowanie z droga krajową DK63 znajduje się w przepisowej odległości od istniejącego skrzyżowania z ul. Grunwaldzką. Trasa redukująca przejście przez tereny o trudnych warunkach gruntowo-wodnych i wykorzystująca istniejące podziały ewidencyjne.

W czasie spotkania można było porozmawiać z projektantami przy roboczych stolikach, na których były przygotowane przez organizatorów, rozłożone mapy z wytyczonymi wariantami. Padały pierwsze sugestie, problemy przy konkretnych działkach i zastrzeżenia do zaproponowanych wariantów. Zainteresowani mogli na miejscu wypełnić formularze z uwagami i wnioskami dotyczącymi proponowanych rozwiązań projektowych. Wskazówki osób, które nie uczestniczyły w spotkaniu mogą być dostarczone do 18.10.2022 r. (decyduje data wpłynięcia) do Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich lub do  VALUE ENGINEERING Sp. z o.o. Można to zrobić osobiście lub przesłać pocztą.

  • Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, ul. Elewatorska 6, 15-620 Białystok;
  • VALUE ENGINEERING Sp. z o.o., ul. Aleja Krakowska 22a, 02-284 Warszawa.

Wnioski i zastrzeżenia zostaną przeanalizowane, a w przypadkach uzasadnionych i możliwych do zastosowania w aspekcie technicznym, prawnym i finansowym – zostaną uwzględnione. Swoje uwagi należy zaopatrzyć podpisem (tylko takie formularze będą rozpatrywane).

Opracowaniem dokumentacji projektowej na „Budowę obwodnicy Kolna w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 647” zajmuje się biuro projektowe Value Engineering z Warszawy.

Opracowanie i zdjęcia: Andrzej Konopka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLiga Mistrzów. Club Brugge już w 1/8 finału! Historyczny awans faktem [WIDEO]
Następny artykułPolicja Chełm: Kontrole kierowców zakłócających spoczynek nocny