Arboretum z bogatą roślinnością, wiata rekreacyjna i ławeczki to tylko niektóre atrakcje, z jakich będą mogli korzystać mieszkańcy Józefowa w parku św. Jana, który w 2022 roku ma powstać na terenie należącym do parafii pw. św. Jana Chrzciciela. – Takiego miejsca brakuje nam w Michalinie – mówi radny Mariusz Breś, jeden z inicjatorów powstania obiektu
ARTUR KUBAJEK
Park ma powstać na zalesionej działce ograniczonej ulicami Dobrą, Główną i Kasprowicza. Na ten cel zostanie zaadaptowany teren o powierzchni blisko 6 tysięcy metrów kwadratowych będący własnością parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie.
O pomyśle utworzenia w tym miejscu parku radny Mariusz Breś rozmawiał z władzami Józefowa już na początku kadencji. – Niestety, za każdym razem słyszałem od burmistrza, że przeszkodą jest brak tytułu prawnego miasta do tego terenu, mimo że proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela deklarował chęć podpisania porozumienia w tej sprawie – mówi radny Breś. – Dlatego zdecydowaliśmy się wziąć sprawę w swoje ręce, bez dalszego czekania na pomoc ze strony samorządu – dodaje.
Z inicjatywy księdza proboszcza Piotra Klimka grupa mieszkańców Michalina zawiązała społeczny komitet. Do współpracy zaproszono nadleśniczego Nadleśnictwa Celestynów Artura Dawidziuka i architekta Tomiego Pniewskiego. Efektem ich wspólnej pracy jest wizualizacja koncepcji zagospodarowania terenu parafialnego opracowana przez Pniewskiego. – To bardzo wstępny projekt. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowaliśmy go podczas odpustu parafialnego. Plansze z wizualizacjami były rozstawione na terenie przykościelnym. Po zapoznaniu się z ich treścią na postawionych tablicach mieszkańcy wpisywali swoje uwagi, propozycje, sugestie – mówi Mariusz Breś.
Zdaniem części radnych przeszkodą w realizacji parkowego projektu może być konieczność wprowadzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Inną opinię na ten temat ma radny Breś. – Charakter tego terenu się nie zmieni. Nadal ma być zieloną enklawą. Nie chcemy budować ścieżek rowerowych, chodników. Planujemy wybudowanie wiaty, postawienie kilku ławeczek, naturalne utwardzenie części terenu, dosadzenie roślinności. Z pomocą Nadleśnictwa Celestynów chcemy również ocenić stan drzewostanu. Część sosen jest zaatakowana przez szkodniki i być może trzeba będzie zrobić nowe nasadzenia – przekonuje Mariusz Breś.
Według założeń komitetu w tym roku powstanie projekt parku wraz z kosztorysem. W 2022 roku projekt ma być realizowany. Komitet szuka sponsorów przedsięwzięcia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS