A A+ A++

Obecnie na świecie koronawirusem zakażonych jest ponad 81 tys. osób, z czego zmarło 2,7 tys. W Unii Europejskiej zakażonych jest 381 osób Wciąż w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. Wszystkie badania wykazały wynik ujemny – informował w Senacie wiceminister.
Zgodnie z informacjami resortu, na dzień dzisiejszy (27. lutego) w Polsce z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych jest 47 osób , objętych kwarantanną zostało 55 osób, a tzw. czynnym nadzorem epidemiologicznych objęto 1570 osób (są to osoby, których stan zdrowia monitorują na bierząco wojewódzkie stacje sanitarne).  
Od wczoraj na wszystkich lotniskach w Polsce prowadzony jest pomiar temperatury dla pasażerów podróżujących z Chin i Włoch. Na miejscu zapada decyzja czy pasażer jest kierowany do szpitala zakaźnego czy będzie podlegał innym procedurom.
Powracający z Włoch innymi środkami transportu na telefon otrzymują komunikat SMS z informacją jakie podjąć działania prewencyjne.

Czy Polska jest przygotowana na epidemię?

Wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że codziennie zdawane są raporty dotyczące ilości łózek w szpitalach zakaźnych. – Jeżeli wystąpiłaby sytuacja braku łózek, kolejnym planem będzie przekształcanie oddziałów internistycznych w oddziały zakaźne – informował wiceminister. 
Kontroli podlega też liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii – na wypadek ciężkich zapaleń płuc w wyniku grypy czy koronawirusa. – Jeśli pacjent wymagałby wspomagania oddechu to w Polsce mamy takich miejsc 3725 – informował wiceminister.
Uruchomione również zostały zasoby z Agencji Rezerw Materiałowych.– Otrzymujemy sygnały od dyrektorów szpitali, że występują w sprzęcie zaopatrzenia osobistego. To bardzo ważne byśmy nie narażali na zachorowanie personelu medycznego – mówił Waldemar Kraska.

Wiceminister zapowiedział także wydłużenie działania transportu sanitarnego w placówkach POZ tak, “aby transport sanitarny lekarza działał przez całą dobę, aby było można przewieźć pacjenta do najbliższego szpitala zakaźnego”. Jak przekonywał wiceminister przygotowane są również Zespołu Ratownictwa Medycznego

Posiadamy w Polsce czterdzieści tzw. izolatorów transportowych, które stanowią “bardzo skuteczną izolacją do przewozu pacjenta – informował Waldemar Kraska.

Czy Polska zamknie granice?

Niektóre państwa UE rozważają okresowe kontrole graniczne na granicznych przejazdach drogowych. – My takiego działania nie rozważamy.  Podróżujący z zagrożonych rejonów otrzymują wiadomość SMS ze wszystkimi informacjami – odpowiadał na pytania senatorów wiceminister zdrowia.

GIS przygotował plan ogólnopolski na wypadek wybuchu epidemii w Polsce

– Pierwsze działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku z pojawieniem się koronawirusa sięgają 9. stycznia. Proszę zwrócić uwagę o ile wyprzedziliśmy światowe działania – mówił Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas podczas posiedzenia w Senacie.

– Najważniejszym orężem w walce z wirusem jest spokój. Obywatele muszą zachowywać się rozważnie: analizować swój stan zdrowia, zagrożenie wokół niego. Muszą oni realizować wszelkie wytyczne zawarte na stronach ministerstwa i GIS. Mamy sprzęt, laboratoria, diagnostów, lekarzy. Wiemy jak izolować, kiedy możemy wypuścić pacjenta. Jesteśmy na bieżąco z dostępną wiedza. Jesteśmy bezpieczni dzięki profesjonalistom w opiece zdrowotnej – informował GIS, Jarosław Pinkas.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRektorzy lubelskich uczelni apelują ws. koronawirusa
Następny artykułTragedia na budowie w Sielpi. Nie żyje 60-latek