A A+ A++
Tweet
NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Czy w Układzie Słonecznym istnieje miejsce, gdzie życie mogłoby rozwinąć się poza Ziemią? Jednym z najlepszych miejsc na poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie jest Europa, jeden z czterech galileuszowych księżyców Jowisza.

Ten naturalny satelita gazowego olbrzyma jest trochę mniejszy od Księżyca i pokryty jest lodową skorupą grubą na 15 do 25 kilometrów, pod którą prawdopodobnie skrywa się ocean. W połowie tej dekady, do Europy dotrze sonda – Europa Clipper, która, choć nie będzie poszukiwała śladów życia, to zbada pokrywę lodową i ocean, a także kompozycję chemiczną i geologię tego zmrożonego świata.

Zdjęcie powstało w wyniku przetworzenia i pokolorowania zdjęć wykonanych przez sondę Galileo w ostatniej dekadzie ubiegłego stulecia. Widoczna jest na nim poznaczona pęknięciami powierzchnia Europy. Na niektórych obszarach skorupa lodowa została rozbita i zamarzła tworząc nowe wzory. Kolory natomiast odzwierciedlają cechy geologiczne powierzchni księżyca. Tam, gdzie występuje stosunkowo czysty lód wodny, powierzchnia jest biała lub niebieskawa, natomiast brązowawe zabarwienie odpowiada większym stężeniom składników innych niż lód.

Źródła:

NASA

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikat medyczny piłkarskiego Zagłębia
Następny artykułMłodzi filmowcy wyróżnieni