A A+ A++

W Katowicach trwają rozmowy górniczych związków z wicepremierem Sasinem

06.02.2020r. 16:00


Związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej kontynuują w czwartek po południu rozmowy z zarządem spółki oraz szefem Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremierem Jackiem Sasinem i jego zastępcą Adamem Gawędą.


W trakcie przerw w spotkaniu jego uczestnicy nie komentują przebiegu rozmów. Nieoficjalnie potwierdzają, że przerwy, podczas których związkowcy i przedstawiciele rządu konferują w osobnych salach, służą omówieniu składanych w trakcie spotkania propozycji i postulatów obu stron.

“Rozmawiamy” – powiedział wicepremier Sasin, wchodząc na spotkanie po przerwie. Wcześniej deklarował, że resort aktywów państwowych chce poznać związkową ocenę sytuacji w górnictwie i oczekiwania strony społecznej. Nie powiedział, czy ministerstwo zamierza przedstawić związkom konkretne propozycje w odpowiedzi na ich postulaty.

Po zakończeniu czwartkowych rozmów spodziewany jest briefing prasowy z udziałem wicepremiera Jacka Sasina.

W spotkaniu, obok szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, bierze udział wiceminister w tym resorcie Adam Gawęda, odpowiedzialny za sprawy górnictwa węgla kamiennego. Jest także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezes PGG Tomasz Rogala i dwaj wiceprezesi tej spółki: ds. finansowych Andrzej Paniczek i ds. pracowniczych Jerzy Janczewski. Stronę społeczną reprezentują przedstawiciele kilku górniczych związków, m.in. Solidarności i Sierpnia’80.

Od kilku miesięcy w największej górniczej spółce trwa spór zbiorowy, a od ubiegłego piątku – pogotowie strajkowe. W środę związkowcy ogłosili harmonogram dalszych protestów – 17 lutego w kopalniach i zakładach PGG ma odbyć się dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a ponad tydzień później – referendum strajkowe. Na 28 lutego zaplanowano górniczą manifestację w Warszawie.

Związkowcy domagają się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku oraz korzystniejszych od proponowanych przez zarząd zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok. Sprzeciwiają się też – jak mówią – planom “cichej likwidacji kopalń” i żądają rozwiązania problemu wysokich zwałów niesprzedanego węgla. Wskazują, że jest to efektem importu z Rosji oraz nieodbierania zakontraktowanego surowca przez energetykę. Wicepremier Sasin zadeklarował niedawno, że spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla zza granicy.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejny sukces uczniów SP Królewiec
Następny artykułWykaz nieruchomości do zbycia