Zakopane, Szklarska Poręba, Karpacz… – sami pchamy się w niezaprzeczalnie piękne, ale zatłoczone miejsca w szczycie sezonu turystycznego, a potem na te tłumy narzekamy. Bo korki, szukanie parkingu, kolejki do knajp i czekanie, by wejść na szczyt. A gdyby zatrzymać się w spokojniejszym miejscu, godzinę drogi od Zakopanego? Zrobiłam tak kilkukrotnie, wybierając Rabkę-Zdrój.
To miejscowość kojarzona często z sanatoriami. I słusznie, bo jest uzdrowiskiem. Jednocześnie to bardzo dobre miejsce na rozpoczęcie górskich aktywności.
Malownicze położenie Rabki-Zdrój w kotlinie i okoliczne pejzaże pozwolą ci tu odetchnąć, a dostępna infrastruktura turystyczna – w tym baza noclegowa i gastronomiczna – sprawią, że nie będzie trzeba się o nic martwić. To co, zaczynamy wędrówkę?
Rabka-Zdrój. Który szlak wybrać?
Oto z Rabki otwierają się przed tobą magiczne drogi prowadzące w nieregularne w kształtach i różnorodne krajobrazowo Beskidy. Nie dają ci one łatwego wyboru: Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki, a może jeszcze inne pasmo? Nie wiesz, co wybrać? Też się nad tym zastanawiałam i tu źródłem inspiracji stała się pewna książeczka.
Widoki w drodze na Mogielicę: najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego JOANNA SARWIŃSKA, TOK FM
Książeczka Korony Gór Polski
Chodzi o książeczkę Korony Gór Polski (KGP). To efekt inicjatywy powstałej w 1997 roku, kiedy założony został Klub Zdobywców Korony Gór Polski. Jego celem jest m.in. promowanie turystyki górskiej i górskiego krajoznawstwa oraz uprawianie tych aktywności w bezpieczny sposób.
KGP to wykaz 28 najwyższych (lub prawie najwyższych) szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce. Łącznie do zdobycia mamy więc ponad 30 tysięcy metrów nad poziomem morza.
Zdobywanie gór z książeczki bardzo wciąga. Na poszczególnych stronach zostawiono miejsce na zdjęcia ze szczytu, a także specjalne pieczątki, które trzeba wbić jako dowód, że ów wierzchołek rzeczywiście się osiągnęło (pieczątki do znalezienia są zazwyczaj na szczycie). Gdy zdobędziesz wszystkie góry z wykazu – po weryfikacji i akceptacji – Loża Zdobywców przyzna ci tytuł Zdobywcy Korony Gór Polski.
W drodze na Skopiec – Góry Kaczawskie. Joanna Sarwińska, TOK FM
Uwaga: szczyty zdobyte przed zapisaniem się do KGP nie są brane pod uwagę. Jeśli zatem kilka lat temu odwiedziłam już m.in. Szczeliniec w Górach Stołowych czy Turbacz w Gorcach, muszę uczynić sobie tę przyjemność ponownie, uzupełniając książeczkę o aktualne dane.
Spokojnie, nie trzeba zdobyć wszystkich szczytów podczas jednego urlopu! Choć zdarzają się i tacy zadaniowcy, którzy całą KGP postanawiają zrobić w tydzień. Nie liczy się tu czas. Możesz wybrać dowolny szlak prowadzący na szczyt. Ja chętnie korzystam z aplikacji z mapami i dobrze oznaczonymi szlakami, np. Mapy.cz, Mapa Turystyczna, Maps.me. Pobieram również mapy offline, na wypadek gorszego zasięgu. Ale przyznam, że największą frajdę sprawia mi wędrówka z tradycyjnymi, laminowanymi mapami, którym niestraszne nawet przelotne opady deszczu.
Wspólny cel integruje i motywuje
Zdobywanie szczytów Korony Gór Polski to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu nawet większą grupą. Gdy zamawiałam książeczkę KGP dla siebie, wzięłam od razu kilkanaście innych – dla znajomych. Od tamtej pory każdy w swoim tempie zdobywa szczyty, czasem łączymy się w zespoły i mobilizujemy wzajemnie. Z ekscytacją pytamy: “Ile szczytów masz już na koncie?”, “Ile jeszcze zostało?”, “Jak było?”, “Co ciekawego zobaczyłeś/aś w okolicy?”.
Zauważyłam, że ta forma aktywności jest popularna również wśród rodzin z dziećmi, które zmotywowane misją do wykonania, wędrują, szukają pieczątki na szczycie i z satysfakcją wbijają do książeczki. To zaszczepianie ducha gór od małego i budowanie determinacji bardzo mi się podoba.
Wędrówka na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego JOANNA SARWIŃSKA, TOK FM
Jest to też dobry sposób na rozpoczęcie swojej przygody z górami i gotowy pomysł na wyjazdy krótsze – weekendowe. Słyszę też często, że “gdy zaczniesz chodzić po Tatrach, to inne pasma górskie w Polsce nie będą robić już na tobie wrażenia”. Nie każdy podziela to zdanie, za to sporo osób zostawia sobie Tatry “na później”.
Nie oszukujmy się – nie wszystkie szczyty należące do KGP wywołają w nas zachwyt. Niektóre szlaki bywają mało urozmaicone, wiodą głównie przez las, z niewielkimi prześwitami na panoramę. I w tego typu miejscach mało prawdopodobne jest, że spotkacie inne osoby niż zdobywców KGP czy ludzi z okolicy. I ma to swój urok. Bo czy z innych powodów zdecydowałabym się odwiedzić dany region? Może nie tak prędko. Jest to więc świetna okazja, by poznać mniej popularne, często zaskakujące miejsca.
A nawet, gdy entuzjazm do zdobywania szczytów Korony opadnie, to trochę głupio tak zostawić coś w połowie. Zwłaszcza, że podjęło się już spory wysiłek. Dlatego, gdy mam chwilę, ruszam po kolejny szczyt.
Więcej informacji, które pomogą ci przygotować się do rozpoczęcia przygody z KGP, znajdziesz na stronie: kgp.info.pl
W drodze na Skopiec – Góry Kaczawskie. Joanna Sarwińska, TOK FM
Pamiętaj, nawet jeśli nie udajesz się na zdobywanie wysokich szczytów i chcesz po prostu pospacerować, odpowiednio się przygotuj. Ważny jest dobór stroju i obuwia. Pomocne mogą być kijki trekkingowe. Zadbaj również o prowiant i nawodnienie. W góry wychodź z samego rana. Sprawdzaj prognozy, pomyśl o zabraniu raczków, w zależności od sezonu i szczytu, na który się wybierasz. To tylko kilka podstawowych wskazówek. To ważne, by świadomie podejść do tematu i potem czerpać z wyjazdu jak najwięcej przyjemności.
I jeszcze jedna wskazówka
A po dniu pełnym aktywności, w Rabce-Zdroju bez problemu znajdziesz typowe góralskie dania, takie jak np. kwaśnica czy placek po zbójnicku. Ale nie tylko! Na trasie między Rabką a Zakopanem znajdziesz urozmaicone kompleksy gorących źródeł z saunami, np. popularny Gorący Potok w Szaflarach, który jest miłym zakończeniem aktywnego dnia, by zebrać siły na kolejne wyzwania.
PS Masz rację, jeśli myślisz, że wprowadzenie o Rabce było tylko pretekstem… Nie tylko do zachęcenia cię do ruszenia w góry, ale również do zaplanowania aktywnych wakacji, zanim przeminą!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS