Osoby, które poważnie podchodzą do treningów siłowych lub sylwetkowych, często stosują suplementy diety. Jedną z najpopularniejszych jest kreatyna, która wspiera syntezę białek, a przez to przyczynia się do wzrostu mięśni.
Czym jest kreatyna?
Ten związek chemiczny, odgrywający ważną rolę w gospodarce energetycznej naszego organizmu, występuje głównie w mięśniach i ścięgnach. Kreatyna dostarczana jest wraz z pożywieniem, a podczas przemiany chemicznej przekształcana jest w fosfokreatynę, służąc jako magazyn energii. Około 95 proc. całkowitej zawartości kreatyny magazynowana jest w mięśniach, a pozostała jej ilość znajduje się w wątrobie, mózgu i nerkach.
Nazwa kreatyny pochodzi od greckiego słowa “kreas”, czyli “mięso”, a nadał ją w 1832 roku Francuz Michel Chevreule. Naukowiec odkrył ten związek, jako jeden z elementów tworzących mięśnie szkieletowe.
Naturalna ilość kreatyny w organizmie jest zbyt mała dla osób, które uprawiają sport wysiłkowy, dlatego dla poprawy wyników sportowych stosuje się jej suplementację.
Jaki efekt daje kreatyna u sportowców?
Jedną z najważniejszych funkcji kreatyny jest pomoc mięśniom w wytwarzaniu energii podczas ćwiczeń wysiłkowych lub o wysokiej intensywności. Dlatego często stosowana jest przez sportowców i kulturystów, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową, wydolność i wydajność ćwiczeń.
Jej podstawowe postaci to monohydrat i jabłczan. O tym, którą z tych form wybrać, przeczytacie na https://alenergy.eu/Jablczan-czy-monohydrat-kreatyny-podstawowe-roznice-blog-pol-1519568535.html. Kreatyna występuje również w postaci cytrynianu, ortoranu, esteru etylowego, hydrochlorku oraz chelatu magnezowego kreatyny.
Przyrost masy mięśniowej podczas stosowania kreatyny spowodowany jest hamowaniem przez ten związek chemiczny procesów niszczenia, przy jednoczesnym pobudzaniu procesów wzrostu tkanki mięśniowej i magazynowaniu w niej wody. To sprawia, że kreatyna stosowana jest nie tylko przez sportowców, ale i przez osoby w podeszłym wieku, prowadzące siedzący tryb życia czy po chorobach, prowadzących do zaniku tkanki mięśniowej. Niektóre badania dowodzą też, że kreatyna ma pozytywny wpływ na terapię chorób neurologicznych, w tym chorobę Alzheimera, Huntingtona epilepsję czy chorobę Parkinsona.
Oczywiście, inny sposób przyjmowania tego preparatu stosowany będzie u sportowców, inny u osób wymagających suplementacji z pozostałych powodów. Przyjmuje się, że dla kobiet dzienna dawka kreatyny to 3 g, a dla mężczyzn 4-5 g. Są jednak zwolennicy przyjmowania wysokich dawek (nawet 30 g na dobę) w krótkim, około tygodniowym czasie, po którym dawka zmniejszana jest do 5 g. Argumentują to koniecznością zbudowania zapasów kreatyny w mięśniach, a później podtrzymywania go przez stałą suplementację. Jednak najczęściej stosuje się częstą suplementację kreatyny w małych dawkach, zawsze po wysiłku fizycznym.
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS