A A+ A++

“Wobec powrotu wojny do Europy podjęliśmy bezprecedensowe działania dowodzące geopolitycznej siły UE. Teraz musimy poczynić dalsze kroki, by wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność naszego kontynentu. Będzie to główny temat naszego szczytu Rady Europejskiej 23-24 czerwca” – napisał w zaproszeniu wystosowanym do szefów państw i rządów przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Przeczytaj:  Zełenski: Już jesteśmy częścią zjednoczonej Europy

Jak podkreślił, nadszedł już czas, aby potwierdzić, że przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w UE. Zapowiedział, że będzie wnioskował o przyznanie statusu kraju kandydującego Ukrainie i Mołdawii.

“Równolegle będziemy nadal zapewniać Ukrainie silne wsparcie humanitarne, wojskowe, gospodarcze i finansowe” – podkreślił.

Ponadto ocenił, że “Bałkany Zachodnie są ważne dla UE, a UE jest ważna dla Bałkanów Zachodnich” i w związku z tym konieczne jest zdynamizowanie procesu rozszerzenia i integracji krajów z tego regionu. Przed rozpoczęciem właściwych obrad Rady Europejskiej będzie miało miejsce spotkanie przywódców UE z przedstawicielami państw Bałkanów Zachodnich.

“Pokój, bezpieczeństwo i dobrobyt w ramach międzynarodowego porządku opartego na zasadach to unijne wartości, którymi kierują się także inni europejscy partnerzy. Pojawiła się idea europejskiej wspólnoty politycznej wspierającej dialog polityczny i współpracę. Przeprowadzimy strategiczną dyskusję o tym, jak wzmocnić nasze relacje, by móc podejmować kwestie budzące wspólne zainteresowanie” – zapowiedział Charles Michel.

Zwrócił uwagę, że skutki wojny na Ukrainie są odczuwalne daleko poza Europą.

“Rosja używa żywności jako broni, kradnie zboże, blokuje porty i zamienia ukraińskie pola uprawne w pola bitewne. Ma to wpływ na wiele krajów, zwłaszcza w Afryce, i naraża je na ryzyko głodu oraz politycznej i społecznej niestabilności. Opierając się na naszych wysiłkach, aby pomóc Ukrainie w eksporcie zboża, omówimy dalsze środki pozwalające zaradzić tym problemom” – podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej.

Prezydenci i premierzy będą wreszcie rozmawiać również o zakończonej Konferencja w sprawie przyszłości Europy i pomysłach, które – według pomysłodwaców – miałyby poprawić funkcjonowanie Unii.

Spotkanie z przywódcami Bałkanów Zachodnich rozpocznie się w czwartek o godzinie 9:30. Szczyt unijny natomiast jest zaplanowany na godzinę 15.00.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułThor: miłość i grom – Walkiria królem Nowego Asgardu w MCU. Aktorka tłumaczy skąd taki tytuł
Następny artykułKościół obchodzi dziś uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela