A A+ A++

Spółka Tramwaje Śląskie na terenie Chorzowa prowadzi kilka inwestycji. Remontowane są torowiska przy ulicach 3 Maja, Hajduckiej i Powstańców. Okazuje się, że wykonawcy mierzą się z wieloma problemami, a prace mogą potrwać nieco dłużej niż zakładano.


Jak wskazuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie, zadanie w ul. 3 Maja jest niezwykle skomplikowane i problematyczne. Należy podkreślić, że to największa inwestycja realizowana w mieście, szacowana na ponad 70 milionów złotych. Jej realizacja rozpoczęła się już w listopadzie 2019 roku, a finał powinien mieć miejsce jeszcze w tym roku.

– Wykonawca napotyka szereg kłopotów, których rozwiązanie mocno opóźnia realizację robót. Dotyczy to zarówno zakresu tramwajowego jak i miejskiego tej inwestycji. Na ten moment nie mamy informacji o konkretnej dacie zakończenia prac, jednak zapisana w umowie data 30. czerwca br. (dla części tramwajowej) jest nierealna do dochowania. Po Wielkanocy Generalny Wykonawca planuje wdrożyć tymczasową organizację ruchu i rozpocząć prace na ostatnim – dotąd nieruszanym – odcinku między ul. Janasa a ul. Składową – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Remont ulicy Hajduckiej w Chorzowie

Kolejne zadanie realizowane przez Tramwaje Śląskie i miasto dotyczy modernizacji ulicy Hajduckiej. Jeżeli chodzi o torowisko i jezdnię, to przebudowa obejmie niespełna 900-metrowy odcinek ul. Hajduckiej – od al. Bojowników o Wolność i Demokrację do ul. Wolności. Torowisko zostanie ułożone na płytach prefabrykowanych, przy zakładanych korektach jego przebiegu, a sieć trakcyjna ma zostać przeniesiona z budynków na słupy.

– Tu również część prac jest wykonana i roboty się toczą, jednak w zestawieniu z pierwotnym harmonogramem robót, realizacja zadania jest mocno opóźniona, na co wpływ mają warunki obiektywne, jednak tu można mieć zastrzeżenia do Generalnego Wykonawcy o niewystarczające zaangażowanie sił i środków – podkreśla Andrzej Zowada. 

Okazuje się, że zgodnie z zapisami umowy prace w zakresie tramwajowym powinny zostać ukończone do 16. kwietnia br. (w zakresie miejskim 6 miesięcy później).  Jak podkreśla rzecznik spółki, ten termin nie jest możliwy do dochowania. 

– Oczekujemy od Generalnego Wykonawcy na propozycję nowego harmonogramu realizacji zadania – podkreśla Andrzej Zowada.

W finale, po zakończeniu realizacji inwestycji, ulica Hajducka zyska całkiem nową drogę, chodniki i infrastrukturę towarzysząca jak np. nowe oświetlenie ulicy czy nowe miejsca parkingowe. Przebudowane zostanie skrzyżowanie z aleją Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie pojawi się zautomatyzowana sygnalizacja świetlna, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo w tym miejscu. 

Poprawę komfortu odczują także pasażerowie komunikacji publicznej, bo oprócz nowego torowiska i trakcji, zmieni się także sposób organizacji niektórych przystanków. Jeden z nich zostanie przeniesiony w pobliże domu działkowca, gdzie zostanie zbudowany nowy peron dla pasażerów linii tramwajowych. Połączenie przystanków ma również na celu zwiększenie bezpieczeństwa.

Modernizacja torowiska na ul. Powstańców w Chorzowie

Kolejnym newralgicznym miejscem w Chorzowie jest ulica Powstańców. Obecnie realizowana jest tu gruntowna przebudowa ulicy wraz z modernizacją torowiska tramwajowego. Prace  rozpoczęto w sierpniu ubiegłego roku. To wspólna inwestycja spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie. Całkowita wartość inwestycji wynosi niespełna 9,34 mln zł netto. Okazuje się, że i tu wykonawca napotkał liczne problemy.

– Tu przede wszystkim sprawy instalacji podziemnych dały się we znaki Generalnemu Wykonawcy. Najtrudniejsze już jednak za nim i w tej chwili powinna się rozpocząć już ta część robót, która polega na układaniu nawierzchni z płyt torowych i następnie montażu szyn. W tym przypadku termin ukończenia zadania (w zakresie tramwajowym) określony został w umowie na koniec sierpnia br. (w zakresie miejskim 6 miesięcy później). Na razie Generalny Wykonawca nie zgłasza konieczności przedłużenia tego terminu – podkreśla Andrzej Zowada.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJason Statham w filmie Guya Ritchiego. Zobacz zwiastun filmu “Jeden gniewny człowiek”
Następny artykułNauczanie przez kodowanie w Przedszkolu nr 2