Pomysł stworzenia sali koncertowej w budynku nieczynnej stołówki starych koszar wojskowych, należącym do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu, ma szansę się urzeczywistnić. Koncepcja obiektu jest gotowa. Pozostaje opracowanie dokumentacji projektowej. Starają się o to trzy firmy.
700 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przedsięwzięcia planuje wydać Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego. To ważne zadanie, bo w każdej szkole muzycznej jednym z celów edukacji jest oswojenie młodych adeptów sztuk muzycznych ze sceną, na której mogliby mogli zdobywać doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności. ZSSM w Przemyślu poczynił więc starania, by profesjonalnie wyposażoną salę koncertową mieć w swoich strukturach. Taki obiekt miałby powstać w budynku nieczynnej stołówki starych koszar wojskowych, będącej jednym z elementów kompleksu dydaktyczno-administracyjnego należącego do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. By tak się stało, wymaga on adaptacji do nowej funkcji, ale też gruntownej przebudowy i rozbudowy.
[middle1]
Jak wynika z dokumentów przetargowych, nowoczesna i wpisana w otoczenie bryła planowanej sali ma nawiązywać do klawiatury fortepianu. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zasugerował też wkomponowanie w bryłę obiektu zieleni elewacyjnej – na wybranych ścianach lub części dachu.
Obiekt (składający się z trzech brył, połączonych dużymi przeszkleniami) ma być zaprojektowany w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Sama sala koncertowa ma być wkomponowana w otoczenie i nie zdominować go. Inspirację dla elewacji zewnętrznej ma stanowić fortepian – atrybut patrona ZPSM, wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga Artura Malawskiego. Muzyczny charakter budynku mają podkreślać zewnętrzne lamele. Jak czytamy w dokumentach przetargowych, elementy klawiszy nawiązywać mają też do dekoracyjnych akcentów wewnątrz trzech budynków, również nawiązujących do klawiszy fortepianu. Zgodnie z sugestiami konserwatorskimi część dachu ma mieć formę tzw. dachu zielonego…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 42% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS