A A+ A++

Liczba czytelników Filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej systematycznie rośnie. Mogą korzystać nie tylko z bogatego księgozbioru placówki, ale też brać udział w konkursach i różnego rodzaju zajęciach. Chociaż te ostatnie, z powodu pandemii, odbywają się na razie w ograniczonym zakresie.

– W 2019 roku, kiedy filia mieściła się przy ul. Racławickiej 15d, mieliśmy zapisanych 634 czytelników. Do budynku przy ul. Ratajczaka 7 przychodzi ich ponad 900, w tym: 382 osoby w wieku do 16 lat, 359 w przedziale wiekowym 16-60 lat oraz 182 osoby powyżej 60. roku życia. Cieszymy się bardzo, bo w dzisiejszych czasach pozyskanie czytelnika nie jest łatwe.  Mamy sporą konkurencję w postaci komputerów, telefonów i Internetu. Staramy się jednak proponować dzieciom, młodzieży i dorosłym różne formy spędzania czasu. Pomysłów jest wiele i powolutku je realizujemy – mówi Aleksandra Majewska, kierownik Filii nr 1, która pracuje w niej z Magdaleną Antończak.

Nowości czytelnicze

– Mamy wiele nowości o przeróżnej tematyce, poczynając od poradników psychologicznych, przez literaturę podróżniczą i obyczajową, fantastykę i kryminały, po publikacje z dużą czcionką – wymienia pani Aleksandra. –  Filia nr 4 przekazała nam mnóstwo książek dla najmłodszych. Są to pozycje popularno-naukowe, komiksy, książeczki kreatywne i z twardymi stronicami. Raz na miesiąc składamy do działu akcesji MPBP listę książek, które są nam potrzebne lub o które pytają czytelnicy. Staramy się, by każdy mógł wypożyczyć to, co lubi.

Jak wynika ze statystyk, dzieci najchętniej sięgają po komiksy i książeczki z postaciami telewizyjnych bajek lub gier, na przykład Psi Patrol, Minecraft, Anime. Starsi lubią biografie oraz klasykę, między innymi powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego i Marii Rodziewiczówny.

Niewidzialne ręce

To Koło Wolontariatu działające w Filii nr 1. Należy do niego około 10 osób, w różnym wieku. Najmłodsza ma  8 lat, najstarsza 75. Dbają o wygląd biblioteki i książek. Reklamują placówkę, rozwieszając plakaty i zaproszenia na słupach ogłoszeniowych lub przy klatkach w blokach.

– Bardzo pomogli nam przy organizacji V edycji akcji „Mikołaj trafił do szpitala”. Przygotowaliśmy 215 paczek ze słodyczami i drobnymi upominkami, które rozdaliśmy pacjentom świdnickiego szpitala. To były wspaniałe chwile i cieszymy się, że wywołaliśmy uśmiech na buziach obdarowanych – opowiada Aleksandra Majewska. 

W planach klubu jest nawiązanie współpracy z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.   

Planszówki, anime i mamy

W placówce przy ul. Ratajczaka 7 działa Klub gier planszowych „Kostka plus”. Chociaż nie można organizować rozgrywek w większym gronie,  planszówki cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Na miejscu korzystają z nich rodziny lub pary przyjaciół, gry są również chętnie wypożyczane do domu. Panie bibliotekarki obiecują, że postarają się poszerzyć ofertę również o cyfrowe gry edukacyjne, logiczne i rozwojowe.

W grudniu zrodził się pomysł Klubu Anime, dla uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich, w którym mogliby wymieniać się komiksami i spostrzeżeniami, ale też wspólnie rysować. Na razie miłośnicy japońskich animacji przychodzą indywidualnie. W szerszym zakresie klub ruszy jak tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Podobnie jest z zajęciami dla najmłodszych „Mam czas” oraz Kołem Gospodyń Miejskich.

Kącik muzyczny

Bibliotekarki z Filii nr 1 planują stworzenie kącika muzycznego, w którym czytelnicy mogliby pograć na różnych instrumentach. Chciałyby także zorganizować warsztaty, na przykład bębniarskie lub gry na ukulele. 

– Jeśli ktoś ma w domu instrumenty, z których już nie korzysta, na przykład gitarę, bębny czy marakasy, i mógłby je nam podarować, będziemy bardzo wdzięczne. Może uda się stworzyć przybiblioteczną kapelę? – zastanawia się A. Majewska.

Praktyka bibliotekarza rodzinnego

Placówka złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie programu „Praktyka Bibliotekarza Rodzinnego”. W jego ramach zaplanowała cykl warsztatów rękodzielniczych, między innymi wykonywanie makram i biżuterii, filcowanie na jedwabiu, ozdabianie świec na gorąco, robienie przetworów domowych, w tym cydru, wina i nalewek.

– Niebawem okaże się, czy nasz wniosek uzyskał dofinansowanie. Bardzo nam na tym zależy, ale jeśli się nie uda, będziemy starali się o sponsorów. Wiosną moglibyśmy organizować spotkania na placyku przed biblioteką, aby, jeśli będzie jeszcze taka potrzeba, zachować reżim sanitarny – wyjaśnia szefowa Filii nr 1.

Konkursy, konkursy

Miłośnicy książek, którzy korzystają ze zbiorów Filii nr 1, mogą wziąć udział w konkursie „Najaktywniejszy Czytelnik 2021 roku”. Przeznaczony jest dla wszystkich osób zapisanych w placówce (jeżeli ktoś nie wyraża zgody, powinien zgłosić to u bibliotekarza), a ocenie podlegają aktywność czytelnicza, czyli liczba wypożyczonych książek, terminowość ich oddawania i dbałość o nie. Najaktywniejszy Czytelnik wyłoniony zostanie w trzech kategoriach: dziecko w wieku od 1 do 10 lat, młodzież w wieku od 11 do 19 lat i osoba w wieku powyżej 20 lat. Ogłoszenie wyników nastąpi w styczniu 2022 roku. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Do 14 lutego przedłużono „Kreatywne ferie”, czyli konkurs literacki dla dzieci i młodzieży.  Zadaniem uczestników jest napisanie wiersza lub opowiadania na temat ciekawego spędzania zimowej laby. Prace należy wysłać na adres: [email protected].

Regulaminy obu konkursów dostępne są na stronie www.bibliotekaswidnik.pl.

– Na pewno nie zabraknie nowych propozycji. Chcemy, by w naszej filii pojawiło się zwierzątko, najprawdopodobniej żółw. Ogłosimy konkurs na jego imię. Potem czekają nas święta wielkanocne, więc też zaproponujemy czytelnikom jakąś zabawę. Jesteśmy również otwarci na ich pomysły – mówi pani Aleksandra.

aw

Filia nr 1 MPBP Świdnik gry Głos Świdnika książki Świdnik wolontariat

Artykuł przeczytano 44 razy

Last modified: 4 lutego, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKropiwnicki przeprosił wyborców PO. „To był ewidentny błąd”
Następny artykułKomunikat dotyczący jakości wody z wodociągu wiejskiego Mszana Górna II