A A+ A++

W Belgii powstanie magazyn energii za 30 mln euro

13.01.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka

W Belgii powstanie jeden z największych bateryjnych magazynów energii w Europie. Za inwestycją stoi Trafigura – jedna z największych na świecie firm specjalizujących się w handlu ropa i metalami, której przychody w roku finansowym 2020 sięgnęły aż 147 miliardów dolarów.


Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach utworzonego zaledwie w 2020 roku joint venture o nazwie Nala Renewables, za którym stoją Trafigura Group i IFM Investors. W ciągu najbliższych pięciu lat Nala Renewables chce zbudować portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2 GW.

Inwestycje w obszarze czystej energii Nala Renewables zaczyna od budowy czterogodzinnego, litowo-jonowego magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 100 MWh. Budowa rozpocznie się jeszcze w pierwszej połowie tego roku i powinna zakończyć się w 2022 r.
Magazyn ma wspierać stabilność sieci elektroenergetycznej, świadcząc usługi bilansowania. Urządzenie ma ponadto gromadzić nadwyżki energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i oddawać ją do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Projekt zostanie zrealizowany w miejscowości Balen na terenie zakładu przetwórstwa cynku należącego do koncernu Nystar, który jest częścią grupy Trafigura. W celu zabezpieczenia dostaw zielonej energii dla swojej belgijskiej infrastruktury w 2019 roku firma podpisała 15-letnią umowę PPA na zakup energii z ogromnej farmy fotowoltaicznej.

Farma PV uruchomiona w pobliżu miasta Lommel w północno-wschodniej części kraju liczy 99,5 MW, co czyni ją największym tego rodzaju obiektem w Belgii.

Co ciekawe 303 tys. modułów fotowoltaicznych, które składają się na tę farmę PV, ustawiono w orientacji wschód-zachód. Szacowana produkcja energii wyniesie 85 GWh w skali roku. Inwestorem jest należąca do lokalnego rządu regionu Limburgii spółka Limburgse Investeringsmaatschappij.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułRyszard z “Sanatorium miłości” krytykuje zachowanie jednego z uczestników
Następny artykułGPU AMD Radeon pojawi się w następnym flagowym smartfonie Samsunga. W grę wchodzi Note21, S22 lub Z Fold3