A A+ A++

Archidiecezja warszawska włącza w prace synodalne młode pokolenie. Przy wsparciu KSM, ruchów i duszpasterstw akademickich zaprasza młodzież do dzielenia się wiarą oraz udziału w konsultacjach synodalnych. Po Wielkanocy, w Warszawie odbędą się dwa otwarte spotkania synodalne młodzieży.

To sami młodzi będą zachęcać swoich rówieśników do zainteresowania się synodem i podzielenia się swoją perspektywą. W tym celu przygotowują filmiki i materiały multimedialne, które udostępnią m.in. na Facebooku, Tik Toku i Instagramie.

Po feriach mowa o synodzie będzie również na lekcjach religii w szkołach ponadpodstawowych. Katecheci wkrótce otrzymają konspekty do lekcji o synodalności wraz z ankietą, którą każda klasa będzie mogła wypełnić podczas szkolnych zajęć. -Chcemy skorzystać z tego, że szkoła jest jedną z przestrzeni życia publicznego, w której mamy szansę ewangelizować – wyjaśnia ks. Kamil Falkowski, asystent diecezjalny KSM w archidiecezji warszawskiej.

Młodzież zaangażowaną w etap diecezjalny synodu, będzie można spotkać w marcu na ulicach Warszawy. Pod hasłem “No wreszcie! Porozmawiajmy o Kościele marzeń” szykują akcję, w ramach której chcą pytać spotkanych młodych ludzi, co myślą o Kościele. Jej zwieńczeniem będą otwarte spotkania synodalne młodzieży planowane na kwiecień i maj 2022 w Warszawie.

Bp Piotr Jarecki, który jest delegatem metropolity warszawskiego ds. synodu zauważa, że “Kościół nie ma łatwego kontaktu z młodzieżą”, dlatego archidiecezji bardzo zależy, żeby do młodych dotrzeć i ich uaktywnić. – W duszpasterstwie Kościoła zbyt wielu młodych nie ma a przecież młode pokolenie potrzebuje także nadprzyrodzonego wymiaru życia i relacji do Boga – dodaje.

Bp Jarecki jest przeświadczony, że młodych warto zaangażować także ze względu na ich radykalizm. – Sądzę, że bardziej zaangażują się w praktyczną działalność niż teoretyczne roztrząsania. Będziemy bardzo zadowoleni, jeśli włączą się w proces synodalny – zapewnia delegat ds. synodu

Jego zdaniem “do młodego człowieka najlepiej trafia inny młody człowiek”, dlatego ma nadzieję, że uda się uruchomić młodych ludzi, którzy dotrą do swoich kolegów i koleżanek, również tych, którzy nie uczestniczą w życiu Kościoła albo rezygnują z katechezy. – Chodzi o to, żeby temat Boga, zbawienia czy po prostu głębszego wymiaru życia były także tematami ich rozmów, kiedy się spotykają, bo przecież młodzi katolicy przyjaźnią się zarówno z tymi, którzy chodzą na katechezę, jak i tymi, którzy się z niej wypisali – podkreśla biskup.

Zdaniem ks. Falkowskiego, który koordynuje działania zainicjowane przez młodych z KSM, dla wielu osób z pokolenia X “synod jest spektakularnym wydarzeniem, poprzez które Kościół hierarchiczny wychodzi do młodych świeckich”. – Młodzi mają nadzieję, na stworzenie przestrzeni dialogu między duchownymi i świeckimi, w poczuciu bezpieczeństwa i pewności siebie – podkreśla.

Duchowny przekonuje też, że “warto porównać oczekiwania młodych ludzi względem Kościoła, z marzeniami o funkcjonowaniu Kościoła, jakie ma Jezus”. – Może się okazać, że nasze marzenia się pokrywają i wzajemnie przenikają. A to już pierwszy krok, aby razem budować Kościół – uważa ks. Falkowski.

Już od października 2021, kiedy archidiecezja warszawska zainaugurowała etap diecezjalny synodu biskupów, w prace włączył się Kamil Gmiterek z duszpasterstwa akademickiego w kościele św. Anny.

– Czuję się wezwany do tego, aby uczestniczyć w synodzie, ponieważ razem jesteśmy Kościołem. Nie tylko należymy do Kościoła, ale nim jesteśmy. A skoro synod dotyczy Kościoła, to naturalne, że chcę w nim uczestniczyć. Zależy mi na Kościele, chcę być jego częścią i tworzyć go w sposób zaangażowany – podkreśla student Uniwersytetu Warszawskiego.

W archidiecezji warszawskiej faza diecezjalna Synodu została zainaugurowana 17 października 2021 r. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Częstochowa uczciła 80. rocznicę powstania Armii Krajowej
Następny artykułDulkiewicz odłączyła Gdańsk od Polski? Burza po kuriozalnym wpisie