A A+ A++

Od siedmiu lat w trzecią niedzielę maja na Senatorskiej robi się tłumnie. Festiwal Kultury i Tradycji Garwolina to wydarzenia, które pokochali mieszkańcy Garwolina. Właśnie dzisiaj startuje tegoroczna – zupełnie inna – edycja festiwalu. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych. Spotkajmy się na Senatoskiej ONline!

Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina to festiwal z duszą. Raz w roku spotykamy się na ulicy Senatorskiej, żeby trochę powspominać – stare zwyczaje, legendy, tradycje rodzinne, ludzi, czy wreszcie miejsca ważne dla całych pokoleń. Spotykamy się, żeby potańczyć w rytm skocznej muzyki wygrywanej przez kapele ludowe, posłuchać staroklezmerskich utworów w wykonaniu naszych lokalnych muzyków, obejrzeć ciekawe wystawy historyczne, prezentacje czy też posmakować garwolińskich przysmaków. Festiwal tworzony jest przez mieszkańców, którzy na ten jeden dzień, oddają swoją wrażliwości, pasję, zaangażowanie innym – przyjaciołom, sąsiadom, znajomym, ale także wszystkim tak licznie odwiedzającym to miejsce. W tym roku ze względu na zakazy związane z pandemią koronawirusa święto na Senatorskiej spędzimy inaczej, nie w gwarnym tłumie, lecz w domowym zaciszu, wspominając edycje z lat poprzednich i mamy nadzieję, biorąc udział w aktywnościach, które przygotowaliśmy. Wierzymy, że dzięki temu wirtualnemu przedsięwzięciu, mieszkańcy nie zapomną o festiwalu, a my obiecujemy, że za rok ze zdwojoną siłą przywrócimy na ulicę Senatorską radość, wrzawę i zabawę – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Tegoroczna edycja Festiwalu Kultury i Tradycji Garwolina startuje już dziś i potrwa do niedzieli. Przez trzy dni, na wszystkich będzie czekało sporo atrakcji. Będzie coś do obejrzenia, posłuchania, poczytania i oczywiście coś do zrobienia.

Co wiesz o Garwolinie? Quiz w czterech odsłonach” to przeniesienie do wirtualnego świata corocznego konkursu z pytaniami o Garwolin, który zawsze pod sceną gromadził setki mieszkańców, chcących sprawdzić swoją wiedzę i zdobyć nagrodę. W tym roku quiz będzie miał aż 4 części – będą pytania o ludzi, miejsca, historię miasta i zagadki fotograficzne. Ci, którzy najlepiej poradzą sobie w całym teście, zostaną nagrodzeni. Pytania, jak zawsze, przygotował Tadeusz Zalewski, a część fotograficzną zagadek opracował Krzysztof Kot z portalu garwolin.org. Pierwsza część quizu pojawi się już dzisiaj!

Okazja do zdobycia nagrody będzie także zabawa fotograficzna pod hasłem „Retrolico, czyli jak wyglądasz w stroju z dawnych lat?”. To zachęta do przeszukania starych szaf i strychów, do wspólnego spędzenia czasu i dobrej zabawy. Festiwal na Senatorskiej to co roku przechadzający się ulicą mieszkańcy wyglądający jak wyjęci ze starych zdjęć. Elegancko ubrane panie oraz panowie w kapeluszach, rzemieślnicy, rolnicy, kobiety w ludowych strojach, a nawet sukniach ślubnych. Jaką galerię postaci uda się stworzyć w tym roku? To zależy tylko od kreatywności mieszkańców, a ta jest nicznym nieograniczona.

Co roku na Senatorskiej, jak świeże bułeczki rozchodziło się „Garwolskie pianie”, czyli festiwalowy rocznik ilustrowany.  Tym razem gazetę będzie można przeczytać w wersji elektronicznej lub wydrukować u siebie w domu. W tegorocznym „Garwolskim pianiu” znaleźć będzie można między innymi wspomnienia poprzednich edycji festiwalu, przeczytać o najstarszym murowanym budynku w mieście, o topograficznych zagadkach miasta, o powstającym wirtualnym muzeum czy zobaczyć, jak po wojnie odżywało życie kulturalne miasta.

Wydarzenie na Senatorskiej to także muzyka i teart. W 2018 roku podczas festiwalu odbyła się premiera spektaklu Teatru Rękawiczka „TrAdycja”. Spektakl zbiera pozytywne opinie zarówno widzów, jak i krytyków teatralnych. W niedzielę 17 maja o godzinie 17:00 odbędzie się premiera spektaklu w Internecie. Każdy, kto jeszcze przedstawienia nie widział, powinnien koniecznie nadrobić zaległości. A ci, którzy widzieli, z pewnością chętnie obejrzą to jeszcze raz, bo naprawdę warto! Przez trzy dni Senatorskiej ONline nie zabraknie także ludowej nuty serwowanej od Chóru Miasta Garwolina, zespółu „Chwilo Trwaj” Klubu Seniora w Garwolinie i Tadeusza Zalewskiego.

A jeśli o serwowaniu mowa, to oczywiście będzie też rosół. Tym razem każdy będzie musiał niedzielny przysmak ugotować sam u siebie w domu. Jak to zrobić, żeby rosół był zawsze wyśmienity? Wskazówek udzieliły specjalistki od rosołu z Senatorskiej – Iwona Kiełt i Elżbieta Buczek z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie.

Festiwalowe kolorowanki to propozycja nie tylko dla dzieci. W specjalnie przygotowanych Kolorowankach Garwolińskich znaleźć można przede wszystkim obrazki z poprzednich edycji festiwalu. Fundując sobie chwilę relaksu, można nadać im swój własny wyraz.

Każde spotkanie na Senatorskiej to także edukacja – uczenie poprzez zabawę, uczenie poprzez zabawę, czy przez patrzenie. W tegorocznej internetowej edycji także tego nie zabraknie. Specjalnie przygotowany przewodnik „Cuda i dziwy” po książkach podpowie, jak o folklorze i ludowości mówić dzieciom, jak ich zachęcić do spotkań z kulturą tradycyjną.

Co zrobić, by trafić na wirtualną Senatorską? Trzeba dołączyć do wydarzenia na Facebooku! Spotkajmy się online!

Dołącz do nas

materiały prasowe CSiK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłotoryja. Nagrody dla szefa przychodni i prezesa RPK?
Następny artykułPodekscytowany Radzio leniuchuje z Małgorzatą w oczekiwaniu na narodziny “Dzidziusia Majdana” (FOTO)