A A+ A++

Różne są miary inteligencji. Najpopularniejszą i zdawałoby się, najbardziej wiarygodną, jest wynik diagnozującego jej poziom testu. Inną – osiągnięcia naukowe czy zawodowe danej osoby. Jeszcze inną – sposób w jaki wypowiada się ona i zachowuje. Poniżej podajemy pięć zwrotów, które mogą świadczyć o ponadprzeciętnej inteligencji. Sprawdź, czy są i w twoim słowniku.

Czy inteligencja to tylko logiczne myślenie?

Inteligencja to, w dużym uproszczeniu, zdolność do uczenia się i wykorzystywania zdobytej wiedzy w sposób, który umożliwia jak najlepszą adaptacje do zmieniających się warunków. To także zdolność do rozwiązywania problemów oraz dostrzegania nieoczywistych połączeń między rozmaitymi zjawiskami.

Choć inteligencję często łączy się z biegłością w dziedzinach pokrewnych matematyce oraz z umiejętnością rozwiązywania zagadek logicznych, zdaniem części badaczy może ona przybierać bardzo różne oblicza. Według Howarda Gardnera, twórcy teorii inteligencji wielorakiej, wyróżniamy m.in. inteligencje językową, wysoko rozwiniętą u pisarzy i poetów, inteligencję społeczną, przejawiającą się wysokiej zdolności nawiązywania kontaktów, inteligencję wizualną, muzyczną i inne.

Zobacz również: Nawyki osób o ponadprzeciętnej inteligencji. Też się tak zachowujesz?

Za miarę inteligencji zwykło się uważać wynik testu diagnozującego jej poziom. Jednak, zwłaszcza gdy interesujący nas termin spojrzymy nieco szerzej, informacji o poziomie inteligencji może dostarczyć również zachowanie i język danego człowieka. Poniżej pięć zwrotów, których stosowanie może stanowić przesłankę do twierdzenia, iż nasz interlokutor wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją.

Zobacz również: Jesteś z chłopów czy z szlachty? Jest sposób, żeby to sprawdzić

Kojarzy mi się to…

Albo “to jest podobne do”, “można by to porównać do…”, “podobna sytuacja miała miejsce”, itd., itp. Jedną z cech świadczących o inteligencji jest umiejętność szybkiego, logicznego i wiarygodnego łączenia faktów. Operowanie nabytą wiedzą w taki sposób, by tworzyła ona w głowie rodzaj mapy poznawczej, po której swobodnie potrafimy się poruszać, a co za tym idzie – lepiej rozumieć otaczający nas świat. Masz znajomego, w którego umyśle nowe informacje niczym puzzle zawsze wskazują na odpowiednie miejsce? To pewnie dość inteligentna osoba.

A z drugiej strony…

“A z drugiej strony”, “gdyby pomyśleć o tym inaczej”, “warto wziąć pod uwagę” – brzmi jak szukanie dziury w całym? Czasem tak. Skłonność do postrzegania wielowymiarowości zjawisk, niepodążanie utartą ścieżką, myślenie “poza pudełkiem”, unikanie stereotypów i schematów, częściej świadczy jednak o inteligencji. To właśnie ta tendencja do szukania drugiego dnia sprawia, że ludzie inteligentni z jednej strony często nie dają się nabrać na proste chwyty retoryczne, a z drugiej nierzadko znajdują nieoczywiste rozwiązania problemów i nieszablonowe wytłumaczenia dla intrygujących zjawisk.

Zobacz również: Test na spostrzegawczość. Tylko osoby o sokolim wzroku odnajdą różnicę

Z uwagi na okoliczności postanowiłem…

Osobę inteligentną można poznać nie tylko po tym, co mówi i robi, ale też po tym,  od jakich słów i zachowań się powstrzymuje. Do tych ostatnich należy obwinianie otoczenia za własne niepowodzenia, uparte trzymanie się planów niemożliwych do realizacji, powielanie tych samych błędów, rutyna w myśleniu i zachowaniu. Oznaką inteligencji jest natomiast swoista elastyczność, pozwalająca dostosować własne działania i decyzję do zmieniających się realiów. Nie chodzi oczywiście o to, aby gdy pojawią się przeszkody (lub odwrotnie – nowe możliwości), rezygnować z obranego wcześniej celu. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno droga, która podążamy, jest najlepszą trasą wiodącą do pomyślnego finału.

Z tą postawą wiążę się jeszcze jedna cecha ludzi inteligentnych – szukanie rozwiązań. Osoby, cechujące się ponadprzeciętną inteligencją w obl … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStoch już tego nie kryje. Prosto z mostu. “On mi już nie pomoże”
Następny artykułBoniek ujawnił rozmowę z Lewandowskim. “Bardzo niebezpieczny”