Kradzież albo zagubienie dowodu osobistego, prawa jazdy czy innych dokumentów tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Policjanci wspierają aktywnie ogólnopolską kampanię informacyjną systemu „Dokumenty Zastrzeżone” prowadzoną przez Związek Banków Polskich.
Najważniejszymi dokumentami dla nas są: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, karta płatnicza, paszport, karta pobytu, książeczka wojskowa czy marynarska.
Nie ma znaczenia, czy dokument nam skradziono, czy go zagubiliśmy. Ważne jest to, że dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem wykorzystywanym do:
– wyłudzenia kredytów i pożyczek;
– wynajmu mieszkań i pokoi hotelowych ( unikanie opłat, kradzieże wyposażenia);
– kradzieży wypożyczonych samochodów i innych rzeczy;
– zakładania fikcyjnych firm do wyłudzenia kredytów i zwrotu podatków.
Pamiętajmy!
W razie utraty dokumentów jak najszybciej należy zastrzec je w „Systemie Dokumenty Zastrzeżone”. Utracone dokumenty zastrzyżemy w dowolnej placówce swojego banku. Wystarczy zastrzec je w jednym z oddziałów, aby dane automatycznie trafiły do każdego banku, firmy lub instytucji korzystającej z tego systemu. Jeżeli dokumenty zostały skradzione należy dodatkowo powiadomić Policję.
Skuteczną ochronę przed wyłudzeniem kredytu zapewnia „Alert Strażnik Kredytu”. Jest to natychmiastowe powiadomienie w formie sms-a oraz email-a, który dostaniemy za każdym razem, gdy bank otrzyma wniosek kredytowy z wykorzystaniem naszych danych. Jeśli otrzymamy taki alert , a obecnie:
– nie staramy się o żaden kredyt albo pożyczkę,
– nie poręczamy kredytu,
– nie kupujemy niczego na raty,
to być może ktoś właśnie próbuje wyłudzić kredyt na nasze nazwisko.
Aby szybko i efektywnie zastrzec skradzione lub zagubione dokumenty wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828.
Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer ten jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS