Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zakłada refundację metody in vitro z budżetu państwa. Wyniki głosowania były zaskakujące, bowiem wokół projektu skupiła się szeroka koalicja posłów, również z PiS. Sprawdziliśmy, jak głosowali posłowie z naszego regionu.
Głosowanie bez dyscypliny partyjnej
Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 268 posłów, wśród nich reprezentanci naszego okręgu: Krzysztof Gadowski (KO), Marek Krząkała (KO), Gabriela Lenartowicz (KO) oraz Łukasz Osmalak (Polska 2050). W tym miejscu dodajmy, że projekt poparła również grupa posłów PiS z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
Przeciw ustawie było 118 posłów, a wśród nich wybrani w naszym okręgu: Michał Woś (PiS/Suwerenna Polska), Grzegorz Matusiak (PiS) oraz Roman Fritz (Konfederacja). Przeciw głosował również pochodzący z Raciborza poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Wstrzymało się od głosu 50 posłów, m.in.: Jarosław Kaczyński, a także Paweł Jabłoński (PiS) i Bolesław Piecha z naszego regionu (PiS).
Szczegółowe wyniki głosowania:
Wyniki głosowania – Sejm [PDF]
Ustawa zakłada minimalne nakłady roczne na finansowanie programu w wysokości 500 mln zł. Program ma obejmować procedury medyczne tzw. wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Projekt nowelizacji miał charakter obywatelski. Przez długi czas znajdował się w tzw. “zamrażarce” sejmowej, gdzie skierowała go była marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Projekt został skierowany do prac sejmowych przez marszałka nowej kadencji Szymona Hołownię.
Dzień wcześniej Kaczyński i Tusk zagłosowali identycznie
W tym miejscu dodajmy, że 28 listopada posłowie głosowali w sprawie wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Upraszczając, rozchodziło się o to, czy obywatelską ustawę w sprawie finansowania in vitro wyrzucić do kosza od razu czy też skierować do dalszych prac (co finalnie mogło doprowadzić i w praktyce doprowadziło do uchwalenia ustawy przez Sejm).
W tym głosowaniu wzięło udział 441 posłów. 19 nie głosowało. Wniosek o odrzucenie ustawy poparło 94 posłów, wśród nich posłowie Michał Woś oraz Grzegorz Matusiak z naszego regionu.
Wstrzymało się 43 posłów, wśród nich poseł Paweł Jabłoński wybrany w naszym okręgu wyborczym.
Przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 304 posłów, a wśród nich Donald Tusk, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński. Tak samo jak liderzy PO i PiS, zagłosował wtedy również poseł Bolesław Piecha z naszego regionu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS