Dzisiaj, 20 listopada (16:35)
Zgodnie z ustawowymi uprawnieniami Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich. W trzecim kwartale tego roku placówki ZUS w całym kraju zweryfikowały ponad 26,4 tys. osób, wobec których lekarze orzekli czasową niezdolność do pracy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Kontrole dotyczą orzekania o niezdolności do pracy, czyli weryfikacji czy osoba posiadająca zaświadczenie, jest faktycznie nadal chora. W przypadku nieprawidłowości ZUS może podjąć decyzję o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych.
Warto pamiętać, że każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zwolnienie nie może też pełnić roli swoistego urlopu. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego – czytamy na stronie zus.pl.
Jak wynika z danych podanych przez opolski ZUS – w związku z cofnięciem przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego klienci pozbawieni świadczeń musieli zwrócić 71,4 tys. zł.
Warto wiedzieć: Widzisz taki kod na swoim druku L4? To jasny sygnał dla pracodawcy
“Wyniki kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich w trzecim kwartale są korzystniejsze dla ubezpieczonych, niż te z początku obecnego roku. W naszym regionie rzadziej dochodziło do lekceważenia zaleceń lekarzy. Na 618 osób poddanych weryfikacji, tylko 30 zostało pozbawionych prawa do zasiłku chorobowego. Tylko, bo w I kwartale roku na 414 ubezpieczonych na zwolnieniu chorobowym takie konsekwencje poniosło 50 osób” – przekazał w komunikacie przesłanym do mediów Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Z kolei mając na uwadze kontrole ZUS w całym kraju i biorąc pod uwagę trzeci kwartał, to urzędnicy przyjrzeli się 26,4 tys. osobom, wobec których lekarze orzekli czasową niezdolność do pracy. W 1930 przypadkach ZUS wydał decyzję o zwrocie bądź wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego na łączną kwotę 4 mln 1 … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS