Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który nie chciał przywrócić podatnikowi terminu do wniesienia odwołania. A jedną z kwestii, która przesądziła o przegranej urzędników, okazał się psi wątek.
W sprawie chodziło o doręczenie decyzji ustalającej sankcyjny 75 proc. PIT od tzw. nieujawnionych źródeł. Fiskus wysłał ją do podatnika pod koniec roku. List polecony nie został odebrany z poczty w terminie, więc wrócił do nadawcy. W tej sytuacji urzędnicy uznali, że doszło do tzw. doręczenia zastępczego.
Cztery miesiące później podatnik wystąpił jednak o przywrócenie 14-dniowego terminu na wniesienie odwołania. Tłumaczył, że decyzję odebrał 26 kwietnia 2018 r. i dopiero wtedy miał możliwość zapoznania się z jej treścią.
To nie przekonało fiskusa. Odmawiając przywrócenia terminu, podkreślił, że jest ono stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Nie jest zaś możliwe, jeżeli zainteresowany dopuścił się choćby lekkiego niedbalstwa. Zdaniem urzędników wnioskodawca nie wykazał braku winy w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania.
Czytaj więcej
Podatnik nie ustąpił. W skardze do sądu administracyjnego podkreślał, że nie spodziewał się niekorzystnej decyzji. Był bowiem przekonany, że wyjaśnił wszystkie wątpliwości dotyczące źródła finansowania inwestycji w 2012 r. Nie otrzymał ani pierwszego, ani drugiego awiza, co reklamował na poczcie. I tak w sprawie pojawił się wątek czworonogów. Poczta odpowiedziała bowiem, że zdaniem listonosza nie miał możliwości wejścia na posesję podatnika ze względu na wolno biegające psy.
To nie umknęło uwagi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, który uznał, że sprzeczne komunikaty organu doręczającego, podają w wątpliwość dotychczasową ocenę fiskusa. Dlatego niezbędna jest ponowna analiza przesłanek przywrócenia terminu.
A NSA to potwierdził. Przypomniał, że doręczenie zastępcze pism w postępowaniu podatkowym to czynność wyjątkowa. Musi odbywać się z zachowaniem przewidzianych wymogów, a wszelkie okoliczności, które wskazują na nieprawidłowości, nie mogą być oceniane w sposób prowadzący do ograniczenia uprawnień podatnika. Fiskus powinien dokładać należytej staranności, a jego ocena nie m … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS