A A+ A++

Bezpłatne badania, konsultacje telefoniczne, konkursy, lekcje prozdrowotne i koncert – trwa 7. edycja Festiwalu KultURO! Wydarzenie, które łączy urologię z muzyką, odbywa się w dniach 27 września–2 października. Celem jest promocja profilaktyki urologicznej, co ma się przyczynić do zwiększenia społecznej świadomości dotyczącej chorób układu moczowego.

materiały prasowe

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to „Dla taty”, gdyż część wydarzenia i akcji jest skierowana do dzieci. To najmłodsi będą tym razem głównymi  ambasadorami profilaktyki urologicznej.

Za ideą festiwalu stoi jeden z najwybitniejszych urologów w Polsce, prof. Piotr Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, lider zespołu EndoPower.

– Po raz kolejny proponujemy krakowianom udział w tej unikatowej imprezie, która łączy dwa światy: świat medycyny i świat kultury. Okres pandemiczny doprowadził do wielu opóźnień w rozpoznawaniu chorób, trzeba teraz nadganiać te zaległości. Dlatego miasto na różne sposoby włącza się w Festiwal KultURO, który jest także formą zaproszenia do zwiększonej troski o zdrowie. Staramy się zachęcać krakowian, przede wszystkim mężczyzn, do tego, by się badali, by korzystali z konsultacji lekarskich, szczególnie że mają możliwość wsparcia wysoko wykwalifikowanych lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Zapraszam wszystkich do udziału w badaniach, a także w  wydarzeniach kulturalnych – mówił Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej, podczas konferencji prasowej inaugurującej festiwal. Zastępca prezydenta Krakowa podziękował także organizatorom za przygotowanie kolejnej edycji przedsięwzięcia, które wielu mieszkańców miasta skłoniło już do udziału w badaniach i konsultacjach.

 

Konsultacje i bezpłatne badania dla pacjentów

Statystyki i prognozy przedstawiają się następująco: liczba zachorowań na raka pęcherza moczowego czy gruczołu krokowego będzie rosła. Ludzie żyją coraz dłużej, a zapadalność na te choroby wzrasta z wiekiem.

W 2008 r. odnotowano prawie 900 tys. nowych przypadków zachorowań na raka prostaty na świecie i prawie 260 tys. zgonów. Eksperci w pismach medycznych podają, że do 2030 r. liczby te mogą wzrosnąć do 1,7 mln przypadków nowych zachorowań i prawie pół miliona przypadków śmiertelnych. Nowotwór prostaty jest aktualnie drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn.

– Badanie prostaty nie jest przyjemne zarówno dla lekarza jak i pacjenta, natomiast jest konieczne u każdego mężczyzny po 50. roku życia i bezwzględnie konieczne u mężczyzny po 40 roku życia, u którego w rodzinie było stwierdzone występowanie raka gruczołu krokowego. Zdecydowaną liczbę chorych można uratować, jeśli zgłoszą się do nas w odpowiednim czasie – apeluje prof. Piotr Chłosta.

Dlatego najważniejszym punktem festiwalowych wydarzeń będzie Dzień Otwarty w gabinetach urologicznych Katedry i Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz konsultacje telefoniczne ze specjalistami. Dzień Otwarty odbędzie się 2 października, w godz. 9.00–12.00 w poradni urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, przy ul. Jakubowskiego 2. Na bezpłatne konsultacje obowiązują zapisy. Rejestracja telefoniczna odbywa się od 27 września, w godz. 12.00–14.00, pod nr tel. 12 400 25 41.

Natomiast infolinia urologiczna (tel. 12 400 25 40 lub 459 595 566), gdzie pacjenci będą mogli anonimowo porozmawiać ze specjalistami i zadać nurtujące pytania, zaczęła działać 27 września i będzie czynna aż do 1 października. Za pomocą infolinii lekarze będą udzielać bezpłatnych porad w godzinach 12.00–14.00.

– Dzięki takim inicjatywom zmienia się sposób myślenia o urologii, przełamuje się kwestię wstydu. Być może dzięki temu syn weźmie tatę za rękę i powie: „Tato, chciałbym, żebyś był zdrowy”, co spowoduje, że ktoś zechce się zbadać. I nawet jeśli nie ma czasu, żeby chodzić do specjalisty, czy ma trudności z umówieniem się na wizytę, to podczas festiwalu może skorzystać Dnia Otwartego w Szpitalu Uniwersyteckim, a także z infolinii – zaprasza Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Dzieci i młodzież ambasadorami festiwalu konkurs i lekcje

W tym roku organizatorzy KultURO wykorzystują także niespożytą energię i silne wpływy dzieci. To do nich kierują m.in. lekcje prozdrowotne i konkurs plastyczny, to z nimi chcą rozmawiać o chorobach, profilaktyce oraz o tym, w jaki sposób podejmować te trudne tematy z rodzicami. Najmłodsi będą w tym roku ambasadorami profilaktyki urologicznej.

Spotkania edukacyjne w krakowskich szkołach średnich zostaną przeprowadzone przez wybitnych krakowskich specjalistów urologii, którzy wytłumaczą, na czym polega problem zachorowań urologicznych i na jakie symptomy szczególnie warto zwrócić uwagę. Zainteresowani wydarzeniem nauczyciele, dyrektorzy szkół średnich, a także sami uczniowie mogą zapisywać się na lekcje prozdrowotne wysyłając wiadomość e-mail na adres: [email protected] do 10 października.

Urolodzy chcą zaangażować w profilaktykę także najmłodszych mieszkańców Krakowa, organizując dla nich konkurs plastyczny pod tytułem „Zdrowy tata”. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z klas 1–3 z Krakowa i powiatu krakowskiego. Pracę należy przesłać listownie na adres: ul. Garbarska 13/3, 31–131 Kraków, z dopiskiem „Konkurs plastyczny”, do 15 października 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego). Na zwycięzców czekają cenne nagrody. Szczegóły i zasady konkursu na stronie internetowej kulturo.eu.

Muzyka na cześć profilaktyki

Stali uczestnicy KultURO wiedzą, że festiwal to także solidna dawka muzycznej energii. Tradycyjnie festiwal zwieńczy wyjątkowy koncert rockowy z zespołem EndoPower na czele, w skład którego wchodzą trzej profesorowie urologii: Piotr Chłosta, Marcin Słojewski i Tomasz Szydełko. Łączy ich nie tylko zawodowa pasja, ale też muzyka.

– Tematy urologiczne są trudne, próbujemy je od wielu lat odczarować, stąd kiedyś powstał pomysł na koncert. Każda okazja jest dobra, aby zachęcać do badań profilaktycznych – mówi prof. Piotr Chłosta.

Swój udział w imprezie zapowiedzieli także Janusz Grzywacz, zespół Skaldowie oraz Marek Piekarczyk. Koncert odbędzie się 2 października, początek o godz. 18.30 w klubie muzycznym Forty Kleparz. Wstęp bezpłatny.

Festiwal KultURO jest częścią międzynarodowej kampanii Tydzień Urologii promującej profilaktykę urologiczną. Podobnie, jak w latach ubiegłych patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a organizację wydarzenia wspiera Miasto Kraków.

Patronat Merytoryczny nad wydarzeniem objęło Stowarzyszenie Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Polskie Towarzystwo Urologiczne oraz Kolegium Lekarzy Specjalistów Geriatrii w Polsce.

Partnerami wspierającymi są: Szpital Uniwersytecki w Krakowie, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

kultURO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPraca w GOSIR
Następny artykułTargi Jedyne w Swoim Rodzaju już wkrótce w MCK Katowice!