Uproszczenie i przyspieszenie obsługi tzw. rachunków uśpionych, a także ułatwienie spadkobiercom uzyskanie dostępu do środków zgromadzonych przez zmarłych – zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt noweli Prawa bankowego.

Zgodnie z projektem, po upływie pięciu lat od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej rachunku bankowego lub rachunku członka SKOK-u, instytucja finansowa będzie zobowiązana wystąpić o dane z rejestru PESEL. Ma to umożliwić ustalenie, czy właściciel rachunku nadal żyje, a w przypadku jego śmierci – uzyskanie daty zgonu lub daty znalezienia zwłok. Dzięki temu banki i kasy będą mogły szybko zakończyć prowadzenie nieaktywnych kont, ograniczając ryzyko nieuprawnionego dostępu do środków.
Nowe przepisy mają także ułatwić rodzinom i spadkobiercom dostęp do informacji o rachunkach osób zmarłych. W praktyce oznacza to szybsze i bardziej przejrzyste procedury związane z dziedziczeniem, bez konieczności długotrwałego poszukiwania informacji w wielu instytucjach finansowych.
W komunikacie podkreślono, że projekt noweli realizuje założenia rządowej polityki deregulacyjnej, której celem jest ograniczenie zbędnych formalności i poprawa efektywności administracyjnej w sektorze finansowym.
Przepisy zawarte w projekcie mają wejść w życie po trzech miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy.
Rząd przyjął projekt o pozyskiwaniu przez banki informacji o dacie zgonu z rejestru PESEL
Rząd przyjął projekt ustawy, na mocy której banki oraz SKOKi będą mogły pozyskiwać informacje m.in. o dacie zgonu posiadacza rachunku bankowego lub imiennego rachunku członka kasy bezpośrednio z rejestru PESEL. Rozwiązanie umożliwi szybkie zamknięcie rachunków, które nie są aktywne.
Po 5 latach od wydania ostatniej dyspozycji dotyczącej prowadzonego rachunku, bank będzie musiał wystąpić o udostępnienie danych z rejestru PESEL, które umożliwią ustalenie, czy posiadacz rachunku żyje, a w przypadku jego śmierci – daty zgonu albo daty znalezienia zwłok. Podobne przepisy dotyczą spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
“Dzięki nowemu rozwiązaniu, spadkobiercy łatwiej i szybciej uzyskają informacje o zgromadzonych środkach i ograniczone zostanie ryzyko ich wypłat przez osoby, które nie są do tego uprawnione” – napisano.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw
pif/ mick/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS