A A+ A++

30 czerwca 2022 r. mija termin składania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), deklaracji o źródłach ogrzewania budynków. Stworzono ją z myślą o poprawie jakości powietrza, walce ze smogiem i pomocą w wymianie tzw. “kopciuchów”. Deklarację muszą wypełnić właściciele bądź też zarządcy wszystkich budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła.

fot. Pixabay

Zgłoszenie do CEEB, jakie źródło ogrzewania wykorzystywane jest np. w domu jednorodzinnym, jest obowiązkowe. Trzeba mieć na uwadze fakt, że dla źródeł ciepła i spalania paliw, które zostały uruchomione przed 1 lipca 2021 r. termin składania deklaracji upływa w najbliższy czwartek (30 czerwca br.). W przypadku źródeł ciepła lub spalania paliw uruchomionych po 1 lipca 2021 r. termin ten wynosi 14 dni.

W przypadku mieszkania, którego ogrzewanie jest zasilane przez wspólne źródło ciepła np. z miejskiej czy lokalnej sieci ciepłowniczej to zgłoszenie deklaracji pozostaje w gestii zarządcy nieruchomości. Natomiast jeżeli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła np. kominek, bojler elektryczny czy koza to taką deklarację właściciel musi złożyć samodzielnie. Jeżeli w budynku nie ma źródła ciepła to deklaracji do CEEB składać nie musimy.

W deklaracji wyszczególnione są źródła ciepła, które należy zgłosić. Wśród nich znajdują się:

– miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
– kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowy,
– kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
– kominek/koza/ogrzewacz powietrza na paliwo stałe,
– piec kaflowy na paliwo stałe,
– trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
– kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
– kocioł olejowy,
– pompa ciepła,
– ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
– kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.

Do CEEB nie zgłasza się np. paneli fotowoltaicznych czy klimatyzatorów. W deklaracji, oprócz możliwych do wyboru źródeł ciepła, znajdziemy również rubrykę, w której należy wskazać klasę oraz liczbę zainstalowanych kotłów na paliwo stałe a także rodzaj paliw stałych jakie są w nich używane.

Do 21 czerwca br. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) odnotował 5 mln deklaracji złożonych do CEEB. Wciąż jednak, nie wszyscy zdążyli złożyć deklaracje. „Za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim organ wykonawczy (w tym wypadku: wójt, burmistrz lub prezydent miasta) “poweźmie o tym informację”, możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu” – czytamy na stronie GUNB.

Jak złożyć deklarację? Można zrobić to w formie elektronicznej za pomocą formularza, do którego dostęp znajduje się na stronie internetowej ceeb.gov.pl. Istnieje również możliwość złożenia deklaracji w formie papierowej. Wówczas, wypełniony dokument należy wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym urzędzie gminy lub miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).  

Szczegółowe informacje na temat zasad składania deklaracji znajdują się na stronie internetowej GUNB – https://www.gunb.gov.pl/strona/pytania-i-odpowiedzi.

MD

Napisany dnia: 27.06.2022, 20:49

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCZY BLOK STANIE NA DAWNYM CMENTARZU?
Następny artykuł60 minut i koniec. Linette wywiązała się ze swojej roli. Kapitalny dzień Polek