A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niemal całe Włochy obejmą ekstremalnie wysokie temperatury. Chociaż dla turystów może być to dobra informacja, dla mieszkańców czy rolników wiąże się to z suszą i innymi zagrożeniami. Według prognoz temperatury sięgną 43 stopni C. Obecny tydzień ma być jednym z najgorętszych w czerwcu, jakie kiedykolwiek zanotowano.

Fala upałów w Europie. Rekordowe 43 st. C we Francji. We Włoszech susza

Upały i dotkliwa susza we Włoszech. Spada poziom wód w rzekach. Pad najsuchszy od 70 lat

Według prognoz w całych Włoszech temperatura może spaść dopiero w weekend. Zapowiadana różnica nie będzie znacząca -zaledwie o 3-4 stopnie chłodniej. Potem znów wróci upał. Rekordowo wysokie temperatury wskazują termometry w niemal całej Italii. Kilka miast w północnych Włoszech ogłosiło racjonowanie wody, a region Lombardii przygotowuje się do stanu wyjątkowego, ponieważ rekordowa susza zagraża plonom i uprawom. 

Niepokój jest na tyle widoczny, że poziom wody w korytach rzek i jezior drastycznie spada, a niektóre nawet wysychają. Federacja włoskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej – Utilitalia, wydała oświadczenie, że najdłuższa rzeka kraju – Pad – doświadcza najgorszej suszy od 70 lat, przez co wiele odcinków rozległego północnego szlaku wodnego całkowicie wyschło.

Zobacz wideo
“Obserwujemy przesunięcie stref klimatycznych”. W Polsce będzie ciepło jak we Włoszech?

Włochy. Niepokojące upały i rekordowe temperatury

Kolejna fala gorąca idzie od północy i będzie napływać na południe, przynosząc temperatury od 40 do 43 stopni Celsjusza w Apulii, na Sardynii i Sycylii. Eedług meteorologów pobity zostanie rekord temperatur z 2003 roku, gdy lato było jak dotąd najgorętsze w historii. W Bolonii i Mediolanie temperatura ma sięgnąć 36 stopni Celsjusza, we Florencji 37 st., a w Rzymie 38 st.

Jak podaje Agencja Reutera, w niektórych obszarach Turynu, stolicy Piemontu, przerwy w dostawie prądu były częstym problemem zgłaszanym w nocy – powodem są upały, które obciążają podziemne kable. 

To, czego jesteśmy dziś świadkami, jest niestety przedsmakiem przyszłości. Jeśli stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze będzie nadal rosło i pchnie globalne ocieplenie do 2 stopni C w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej

– skomentowała Clare Nullis, rzeczniczka Światowej Organizacji Meteorologicznej w Genewie.

Eksperci także od lat ostrzegają, że wysokie temperatury są spowodowane niepokojącymi trendami dot. zmian klimatycznych. Upały nie występują tylko we Włoszech – Hiszpania odnotowała najgorętsze lato od co najmniej 20 lat, a temperatury około 40 stopni Celsjusza widnieją na termometrach również we Francji. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBędzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych – RPO oczekuje wyjaśnień
Następny artykułObwieszczenie Dyrektora Zarządu Zlewni we Wrocławiu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie