A A+ A++

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest nawrotową chorobą zapalną skóry, której przyczyny i rozwój nie są jeszcze dobrze poznane. Fakt występowania tego schorzenia u 1/5 populacji świata pozwolił zaklasyfikować je do chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

W Polsce na AZS choruje około 4,7 proc. dzieci i 1,4 proc. dorosłych.

Ze względu na przewlekły charakter i skomplikowaną patogenezę, terapia AZS jest bardzo trudna. Opiera się głównie na profilaktyce, leczeniu miejscowym i łagodzeniu objawów schorzenia.

Ważnym elementem leczenia miejscowego jest odbudowa struktury bariery naskórkowej, która u chorych na AZS nie funkcjonuje prawidłowo, a przez to substancje drażniące i alergeny mają łatwiejszą drogę wnikania w głąb skóry i wywoływania reakcji zapalnej.

W celu odbudowy funkcji barierowości skóry stosuje się specjalistyczne preparaty, zawierające ceramidy i lipidy, które wbudowują się w naskórek, przywracając prawidłowe uwodnienie warstwy rogowej. Aż u 13 proc. pacjentów leczonych długotrwale takimi preparatami, obserwuje się silne reakcje alergiczne.

– Dlatego tak ważne jest podejmowanie badań mających na celu znalezienie alternatywnych terapii AZS. Efekty badań mogą być podstawą nowych wdrożeń w firmach farmaceutycznych, przygotowujących preparaty stosowane miejscowo u osób z AZS – mówi dr Marcin Włodarczyk.

Uniwersytet Łódzki. Jak zahamować reakcję zapalną

Wykorzystując innowacyjny model in vitro ludzkiej tkanki skóry, dr Marcin Włodarczyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego  pracuje nad nową terapią AZS, opartą na preparatach o działaniu immunosupresyjnym, czyli hamujących nadmierną reakcję zapalną.

– Wymiernym efektem tych badań będzie lepsze zrozumienie patogenezy AZS, wyjaśnienie podłoża reakcji odpornościowej i patologicznej w tkance skórnej objętą stanem chorobowym. Dzięki opracowaniu modelu in vitro ludzkiej tkanki skórnej, w przyszłości możliwa będzie ocena właściwości nowokonstruowanych biopreparatów przydatnych w immunoterapii AZS – tłumaczy dr Włodarczyk.

Projekt realizowany będzie we współpracy z dr Katarzyną Nawrotek z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudziński w Stali Mielec
Następny artykułSondaż: co trzeci Rosjanin nie ma pieniędzy nawet na tydzień wakacji