A A+ A++



Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu ma na swoim koncie wiele sukcesów w dziedzinie ratowania ludzkiego życia. Specjaliści z tej placówki jako pierwsi w Europie przeprowadzili m.in. rekonstrukcję zastawki aortalnej metodą opracowaną przez amerykańskich lekarzy. Zdecydowali się także na rzadki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego z użyciem nerwów pobranych od zmarłego dawcy. Ale to nie wszystkie sukcesy zespołu wybitnych medyków zatrudnionych w tym szpitalu.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu – to nowoczesny kompleks szpitalny składający się m.in. z 45 klinik, 59 oddziałów, bloków operacyjnych, gabinetów zabiegowych, laboratoriów, 55 poradni specjalistycznych i 60 pracowni diagnostycznych. “Placówka udziela świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, wykonując zadania badawczo-naukowe, uczestnicząc w przygotowaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawody medyczne” – czytamy na stronie internetowej tej lecznicy. 

Pierwszy taki przeszczep w Europie

Lekarze z Kliniki Chirurgii Urazowej i Chirurgii Ręki tej placówki zdecydowali się na rzadki zabieg rekonstrukcji uszkodzonego nerwu kulszowego z użyciem nerwów pobranych od zmarłego dawcy, by pomóc w powrocie do pełnej sprawności policjantowi, który został ranny podczas strzelaniny w Wiszni Małej. 

Pierwsza operacja polegała na oczyszczeniu rany postrzałowej, usunięciu odłamków kości udowej oraz wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. Podczas zabiegu lekarze ocenili także charakter i stopień uszkodzenia nerwu kulszowego. Postrzał spowodował uszkodzenie wszystkich tkanek z wyjątkiem naczyń krwionośnych: skóry, więzadeł, mięśni, kości oraz nerwów. W związku z tym zaproponowano pacjentowi znaną z amerykańskiej literatury medycznej rekonstrukcję nerwem pobranym od dawcy zmarłego.

Drugi zabieg to rekonstrukcja nerwu kulszowego. Po wycięciu kikutów części strzałkowej nerwu kulszowego ubytek ciągłości nerwu wynosił 10 cm. Konieczna była również resekcja części piszczelowej nerwu kulszowego z uwagi na wytworzenie się nerwiaków w poszczególnych pęczkach nerwowych. Pacjent został przebadany i przygotowany według standardowej procedury biorców Polatransplantu. Nerw obwodowy pobrany został od dawcy zmarłego po stwierdzeniu śmierci pnia mózgu. Nerw dawcy został wszyty techniką mikrochirurgiczną. 

Gdyby nie ten zabieg pacjent nie miałby szans na normalne życie. Rekonstrukcję nerwu wykonał prof. Jerzy Gosk w asyście doktorów: Jacka Martynkiewicza, Adama Domanasiewicza, Szymona Manasterskiego oraz przy wsparciu zespołu anestezjologicznego oraz pielęgniarskiego. 

/Depositphotos

/Depositphotos

>> TELE-DYŻUR EKSPERTA <<

Masz problemy gastryczne? Poradź się naszego lekarza!

W środę od 10:30 do 12:00 telefoniczny dyżur będzie pełnić dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dzwońcie! 12 200 00 10

To był przeszczep z gatunku tych niemożliwych

Dzięki dostępnemu w Polsce, jednemu z najdroższych leków na świecie, specjaliści z wrocławskiego szpitala przeszczepili nerkę 43-letniej mieszkance Dolnego Śląska, która z uwagi na rzadką chorobę genetyczną przez lata nie kwalifikowała się do przeszczepu. To był pierwszy taki zabieg w Polsce u dorosłej osoby.

Choroba rozpoczęła się, gdy pacjentka miała 32 lata i została hospitalizowana z powodu ostrej niewydolności nerek dziesięć dni po porodzie. Pomimo wdrożonego leczenia, nie udało się przywrócić czynności nerek, pacjentka przez lata musiała być dializowana.

Po 3 miesiącach od zakończenia leczenia odczulającego wykonano przeszczepienie nerki od dawcy zmarłego.

Basilica – pierwszy zabieg w Polsce

W Centrum Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu odbył się pierwszy w Polsce zabieg o nazwie BASILICA – przezcewnikowego przecięcia płatka zastawki aortalnej przed wszczepieniem sztucznej zastawki aortalnej.

U pacjentki, która przeszła zabieg, nie można było wymienić zwapniałej zastawki klasyczną metodą kardiochirurgiczną z powodu chorób współistniejących. Operacja wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem. Dlatego też chora została zakwalifikowana do wszczepienia nowej zastawki metodą przezcewnikową tj. TAVI, która już od kilku lat stosowana jest z powodzeniem w USK. Pojawiły się jednak trudności – budowa anatomiczna sprawiła, że zaplanowany zabieg również mógł okazać się niebezpieczny.

Zabieg ten wiąże się z rozcięciem chorego płatka zastawki własnej bez otwierania klatki piersiowej – za to z użyciem cewników, wprowadzonych do ciała pacjenta poprzez nakłucie tętnic udowych. Rozcięcie daje możliwość wszczepienia zastawki TAVI tak, że podczas rozepchnięcia zwapniałych płatków zastawki własnej, tętnice odchodzące od aorty są chronione przed zamknięciem.

Operacja wymaga niezwykłej precyzji. Płatek zastawki ma 10-12 mm. Najtrudniejsze jest wykonanie takiego nacięcia płatków, aby uzyskać kilkumilimetrowy prześwit, zapewniający właściwy przepływ krwi do tętnic serca. Wszystko to wykonywane jest przez odległą od serca tętnicę udową przez lekarzy, mających jedynie podgląd przez ekrany monitorów w specjalnie wyposażonej sali hybrydowej.

Udany zabieg wykonał dr hab. Marcin Protasiewicz (kardiolog) i dr hab. Piotr Kübler (kardiolog), przy współpracy z dr. Jackiem Jakubaszko (kardiochirurg), dr. hab. Tomaszem Witkowskim (echokardiografista) oraz dr. Tomaszem Kotwicą (echokardiografista).

Pierwsze zabiegi BASILICA przeprowadzono w lipcu 2017 r. na Uniwersytecie Waszyngtońskim (USA). Od tego czasu na świecie wykonano go kilkaset razy. W Polsce dotychczas nikt nie podjął się tego zadania.

Klinika Gastroenterologii i Hepatologii

Została utworzona w 1970 roku jako jednostka Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. Przez 37 lat klinika prowadziła swoją działalność przy ulicy Poniatowskiego 2.

Jak czytamy na stronie szpitala, od 4 września 2007 roku klinika funkcjonuje przy ulicy Borowskiej 213. Przez blisko 40 lat w klinice leczonych było ponad 60 tys. mieszkańców, głównie z Dolnego Śląska oraz Wrocławia.

“Pacjentami kliniki są również chorzy z innych regionów kraju oraz z zagranicy. W tym czasie trzy osoby uzyskały tytuły profesora, pięć osób stopień doktora habilitowanego, a ponad 60 osób stopień doktora nauk medycznych. Ponad 100 osób uzyskało specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych i gastroenterologii” – podkreślono.

Klinika jest stałym miejscem kształcenia studentów na kierunku ogólno-lekarskim, w tym dla obcokrajowców w języku angielskim oraz okresowo na innych kierunkach studiów. Pracownicy kliniki wyróżniani byli wielokrotnie prestiżowymi nagrodami za działalność naukową. Poza działalnością diagnostyczno-terapeutyczną, naukową i dydaktyczną pracownicy kliniki są członkami wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.

“Corocznie pracownicy kliniki organizują kilka konferencji naukowych o zasięgu lokalnym lub krajowym, rzadziej o zasięgu międzynarodowym, m.in. w ostatnich latach klinika zorganizowała międzynarodową konferencję na temat Helicobacter pylori z udziałem współodkrywcy tej bakterii, laureatem nagrody Nobla Barry Marshala (2006), a w 2008 roku międzynarodową konferencję na temat motoryki przewodu pokarmowego. Corocznie pracownicy biorą udział w wielu kongresach krajowych i zagranicznych oraz publikują prace w prestiżowych czasopismach krajowych i zagranicznych. Młodzi pracownicy kliniki odbyli liczne staże krajowe i zagraniczne” – czytamy.

W skład kliniki wchodzi oddział gastroenterologii i hepatologii. Klinika posiada bardzo nowocześnie wyposażoną pracownię motoryki przewodu pokarmowego oraz pracownię ultrasonograficzną. 

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, to jedna z największych, wielospecjalistycznych lecznic w kraju. Placówka to kilkadziesiąt klinik w trzech lokalizacjach. Dysponuje blokiem operacyjnym z 20 salami oraz pracowniami diagnostycznymi i laboratorium.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKrok od tragedii na torach. Pociąg towarowy potrącił starszą kobietę
Następny artykułStar Wars od Quantic Dream – gra to niemal pewnik. Prace nad tytułem potwierdza kolejne źródło. Co już wiemy?