135 mln euro przewidziane na współpracę Unii Europejskiej z Rosją i Białorusią zostaną przekazane Ukrainie i Mołdawii. Pieniądze pochodzą z zaplanowanego do 2027 roku Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej, który został ustanowiony przez Parlament Europejski.
Zamiast Rosji i Białorusi unijne pieniądze dostaną Ukraina i Mołdawia – informuje korespondentka RMF FM z Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.
Komisja Europejska zdecydowała o przesunięciu 135 mln euro z Instrumentu Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej pierwotnie zaplanowanego na programy, które miały być realizowane z Rosją i Białorusią. Kwota ta trafi na inne programy Interregu z Ukrainą i Mołdawią (Interreg oznacza Europejską Współpracę Terytorialną i jest częścią polityki spójności Unii Europejskiej).
Dzisiejsza decyzja dotyczy środków przewidzianych początkowo na programy współpracy z Rosja i Białorusią do 2027 roku, które jeszcze nie zostały wydane na ten cel.
Decyzja o zerwaniu pierwotnie planowanej współpracy z Rosją i Białorusią w ramach naszych programów Interreg jest wynikiem brutalnej wojny Rosji z Ukrainą. Cieszę się, że środki, które pierwotnie zaplanowaliśmy na tę współpracę, będą teraz zasilać programy UE z Ukrainą i Mołdawią. Pomoże to zacieśnić współpracę między regionami UE i lokalnymi zainteresowanymi stronami z partnerami ukraińskimi i mołdawskimi – przekazała unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.
Przekierowane środki mają być przeznaczone między innymi na rozwój tzw. korytarzy solidarnościowych, którymi transportowana jest ukraińska żywność, a zwłaszcza zboże – po tym jak Moskwa wycofała się z umowy zbożowej przez Morze Czarne.
Pieniądze zostaną przeznaczone także na projekty edukacyjne i badawcze, programy społeczne, a także wzmacnianie zdolności instytucjonalnych władz publicznych Ukrainy i Mołdawii.
W marcu 2022 roku Komisja Europejska zawiesiła współpracę z Rosją i Białorusią w ramach programu Interreg. Wtedy redystrybuowano 26 mln euro.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS