MRPiPS pracuje nad projektem zmian w Kodeksie pracy, który zakłada, że okresy przepracowane na umowie-zlecenie czy własnej działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy będą działały wstecz – podkreśliła ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Według projektu zmiany w Kodeksie pracy wejdą w życie 1 stycznia 2026 r. Pod koniec maja regulacja została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów.
Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że nowe przepisy będą działały wstecz. „Praca to praca – każda zasługuje na szacunek i uznanie! Pytacie w komentarzach, czy nowe przepisy będą działały wstecz – TAK!” – napisała na platformie X.
Lata przepracowane na zleceniach i zerowy staż pracy? To wciąż rzeczywistość wielu młodych osób w Polsce. Kończymy z tym! ❌ ⤵️ pic.twitter.com/jTEiuI25L5
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) May 28, 2025
Zgodnie z projektem do okresu zatrudnienia wliczane będą m.in.: okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, okresy współpracy z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, czas zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, okresy wykonywania umów zlecenia, o świadczenie usług lub agencyjnych oraz czas jako osoba współpracująca, okresy członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, udokumentowane okresy wykonywania pracy zarobkowej za granicą (innej niż zatrudnienie).
Ministerstwo zaznaczyło, że wymienione okresy będą potwierdzane zaświadczeniami wydawanymi przez ZUS. Okresy zatrudnienia niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS oraz okresy inne niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych. Ich zaliczenie do stażu pracy będzie wymagało przedstawienia odpowiednich dokumentów.
Na przykład pracownik z 7-letnim stażem pracy, który przedłoży dokumenty potwierdzające 4-letnią pracę na umowie zlecenia, po 1 stycznia 2026 r. będzie miał prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego zamiast dotychczasowych 20.
W obecnym stanie prawnym wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi: 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat; 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Umowy zlecenia oraz okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy.
MRPiPS, powołując się na badania BAEL za 2023 rok, podało, że udział osób pracujących niebędących pracownikami (czyli niezatrudnionych na umowę o pracę) wynosi 19,9 proc. To oznacza, że zmiany mogą dotyczyć blisko 1,9 mln osób w sektorze publicznym i prywatnym. (PAP)
kkr/ joz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS