Przez ostatnie dwa dni hala Suwałki Arena była miejscem zmagań najlepszych polskich szachistów. W naszym mieście odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych.

Gościmy w Suwałkach mistrzów i arcymistrzów w szachach. To jedna z wiodących dyscyplin sportowych w naszym mieście oraz prężnie działające kluby i stowarzyszenia szachowe. Cieszę się, że po raz trzeci w tym roku nasze miasto jest gospodarzem ogólnopolskiej imprezy sportowej – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk w trakcie otwarcia zawodów.

W sobotę rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych.

Sukces osiągnęła Michalina Rudzińska – suwalczanka, reprezentująca barwy Strzelca Strzelce Opolskie. Po zdobyciu tytułu mistrzyni Polski w szachach klasycznych, w hali Suwałki Arena 20-letnia zawodniczka wywalczyła brązowy medal w mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych kobiet.

Po raz czwarty z rzędu mistrzynią kraju została Klaudia Kulon z Wrzosa Międzyborów, która w 15 partiach uzyskała aż 14 punktów.  Druga była arcymistrzyni Monika Soćko – 13,5 pkt.

W gronie 42 szachistek na 9. pozycji z 8,5 pkt. uplasowała się Małgorzata Leszczyńska z Fundacji Jaćwież, która zorganizowała Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych Suwałki 2022 wespół z Polskim Związkiem Szachowym i suwalskim OSiR-em. Na 19. miejscu została sklasyfikowana Gabriela Pałejko z KSz Hańcza Suwalki – 8,0 pkt., 22. Była pochodząca z Suwałk Katarzyna Murawko, a 24. – Dominika Ostrowska z KSz Hancza – obie po 7,5 pkt.

Na starcie w kategorii Open stanęło 151 mężczyzn. Mistrzem Polski został arcymistrz Grzegorz Nasuta z Miedzi Legnica – 12,5 pkt., a wicemistrzem Jakub Kosakowski z MUKS Stoczek 45 Białystok – 12,0 pkt. Brąz przypadł Kacprowi Żochowskiemu z SzUKS Gostynin – 11,5 pkt.

Na 8. miejscu turniej ukończył utytułowany arcymistrz Bartosz Soćko – 10,5 pkt.

Piętnasty był Dawid Jasiulewicz z KSz Hańcza Suwałki – 10,0 pkt., 23. pozycje zajął pochodzący z Suwałk Filip Bargłowski – 9,5 pkt., a 33. lokatę zajął Wojciech Sawicki z suwalskiej Fundacji Jaćwież.

W niedzielę z kolei odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych.

W kategorii Open rywalizowały 22 zespoły, wśród nich aż 3 ekipy gospodarzy z suwalskiej Fundacji Jaćwież i dwie Ksz Hańcza Suwałki. Zwycięski zespół Hetmana Katowice zdobył 18,0 pkt (32,0 małe punkty), a grali w nim sami arcymistrzowie: Kamil Mitoń, Bartosz Soćko, Jacek Gdański i Monika Soćko.

Srebro wywalczyła ekipa SzUKS Gostynin, a brąz Hetman Płock po 17,0 pkt. Wysokie, 7. miejsce przypadło druzynie Ksz Hańcza Ii Suwałki – 12,0 pkt w składzie: Jan Butkiewicz, Paweł Czarniecki, Błażej Pieczulis, Hubert Pieczulis.
Na 11. pozycji  zawody ukończyła Hańcza I Suwałki, drużyny Fundacji Jaćwież zajęły 16., 19. i 22. miejsce.

Do rywalizacji kobiet stanęło 9 ekip, w tym aż trzy Hańczy Suwałki . SzUKS Gostynin, MKSz Rybnik i MUKS Stoczek 45 Białystok zdobyły po 12,0 dużych punktów i o kolejności zdecydowały małe – odpowiednio 17,5; 17,0 i 15,0.

Czwarte miejsce zajęła drużyna KSz Hańcza I Suwałki – 8,0 pkt., w której grały Dominika Ostrowska, Maria Pałejko i Gabriela Pałejko, a piąta była Fundacja Jaćwież Suwałki – 5,0 pkt w składzie: Małgorzata Leszczyńska, Kinga Gładyszewska i Gabriela Wiszniewska.

Druga drużyna kobiet Ksz Hańcza zajęła 7., a trzecia – 9. miejsce.