W środy 6 i 13 października o godz. 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator 7. Sosnowieckiej Jesieni Teatralnej – serdecznie zaprasza do Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) na dwa wyjątkowe pokazy filmowych adaptacji sztuk teatralnych z cyklu „Ze sceny na ekran – Tennessee Williams”. Wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki.
Tennessee Williams – amerykański dramaturg, prozaik i poeta. Jeden z najważniejszych dramatopisarzy XX wieku. Największe sukcesy zaczął odnosić w połowie lat 40. XX w. Pierwszą ważną sztuką w jego karierze była „Szklana menażeria”, jednak prawdziwą sławę i Nagrodę Pulitzera przyniósł mu „Tramwaj zwany pożądaniem”. Drugiego Pulitzera autor otrzymał za „Kotkę na gorącym blaszanym dachu”. Williams pochodził z południa Stanów Zjednoczonych i akcję swoich sztuk umieszczał w dusznej atmosferze swych rodzinnych stron. W najsłynniejszych utworach obrazuje gwałtowne przemiany zachodzące w amerykańskim społeczeństwie na przełomie lat 40. i 50. XX w. Bohaterowie jego sztuk są naznaczeni indywidualnym piętnem. Nie potrafią nawiązać stałego kontaktu z otoczeniem, targają nimi wątpliwości i namiętności, często mające swe źródło w przeżyciach seksualnych. Jego sztuki były wielokrotnie filmowane, autorem scenariusza do niektórych adaptacji był sam Williams.
6.10 – Amerykański dramat filmowy z 1951 roku w reżyserii Elii Kazana; adaptacja sztuki autorstwa Tennessee Williamsa. Obraz był nominowany w dwunastu kategoriach do Oscara, zdobył łącznie cztery statuetki: dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej – Vivien Leigh, najlepszego aktora drugoplanowego – Karla Maldena, najlepszej aktorki drugoplanowej – Kim Hunter i za najlepszą scenografię. W roli głównej: charyzmatyczny Marlon Brando.
Wiejska nauczycielka angielskiego postanawia przeprowadzić się na jakiś czas do siostry mieszkającej w Nowym Orleanie. Spotyka się to z dezaprobatą męża siostry. Jego niechęć do szwagierki zwiększa się z każdym dniem, gdy ta wyśmiewa jego język, brak manier i polskie pochodzenie. Gdy tylko mężczyzna dowiaduje się, że nauczycielka sprzedała dom oraz pole, do których rościł sobie prawo, jego nienawiść wzrasta. W jej obronie staje siostra, która obwinia się za to, że w młodości opuściła dom rodzinny.
Czas pokazu – 2:02:00
13.10 – Film fabularny produkcji amerykańskiej z 1958 roku w reżyserii Richarda Brooksa, oparty na motywach sztuki Tennessee Williamsa. W rolach głównych: Elizabeth Taylor, Paul Newman.
Majętny patriarcha rodziny obchodzi swoje urodziny, prawdopodobnie ostatnie, ponieważ stwierdzono u niego śmiertelną chorobę. Na uroczystość przybywają jego dwaj synowie z rodzinami. Starszy z żoną i gromadką głośnych dzieciaków, niecierpliwie czekają na zgon ojca i podział spadku. Młodszy ostro popija, gdyż cierpi na depresję po śmierci swojego najlepszego przyjaciela. Dodatkowo, jego małżeństwo przechodzi kryzys. Uroczystość rodzinna zamienia się w psychodramę, pełną oskarżeń przerzucanych między członkami rodziny.
Czas pokazu – 1:48:00
Wejściówki do odbioru w Informatorium Zagłębiowskiej Mediateki – poziom I, w godz. otwarcia placówki. Jedna osoba może pobrać maksymalnie po 2 wejściówki na imprezę. W wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne są rezerwacje telefoniczne wejściówek (nr tel. 574 480 779).
Uczestnicy wydarzeń kulturalnych w Zagłębiowskiej Mediatece zobligowani są do:
- dezynfekcji dłoni natychmiast po wejściu do obiektu oraz podczas opuszczania obiektu.
- używania maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos od momentu wejścia do opuszczenia terenu MBP.
- okazania przy wejściu pobranej wcześniej z Informatorium wejściówki.
- zachowania dystansu 1,5 m podczas wejścia do obiektu, na korytarzach i w miejscach, w których organizowane są imprezy.
UWAGA: Formuła imprez, dopuszczalna liczba uczestników i zasady udziału mogą ulec zmianom, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Po aktualne informacje na temat wydarzeń zapraszamy na stronę internetową www.biblioteka.sosnowiec.pl
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka.
Patron honorowy: Prezydent Miasta Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS