Około 160 par w latach 2021-2024 będzie mogło skorzystać z dofinansowania do leczenia in vitro w Sosnowcu. Miasto będzie kontynuowało program polityki zdrowotnej wspierający leczenie niepłodności. Z dotychczasowej pomocy skorzystało w mieście 139 par, urodziło się 23 dzieci,a oczekiwane są kolejne narodziny.
– Rocznie zamierzamy przeznaczyć na ten cel około 200 tys. zł, a więc w sumie w latach 2021-2024 miasto wesprze pary starające się o własne potomstwo kwotą około 800 tys. zł – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Nowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024” zawiera zmiany w porównaniu z poprzednimi cyklami. Są one wynikiem ewaluacji programu. – To m.in.: wprowadzenie dodatkowego kryterium kwalifikacji do programu, tj. rezerwy jajnikowej. Z informacji przekazywanych przez realizatorów programu wynika, iż z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, skutkującą niewielką szansą na uzyskanie ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in.: za służbę zdrowia.
Jednocześnie w nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku (aktualnie dotyczy kobiet w przedziale 23-40 lat) w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia, potwierdzonego przez lekarza zatrudnionego przez podmiot realizujący program. – W latach poprzednich występowały sytuacje, gdy o udział w programie chciała ubiegać się kobieta poniżej 23. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową – dodaje Jedynak.
Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych. Wprowadzono zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji. Zmian w programie jest więcej. – Założenia programu będą odpowiadały obowiązującym realiom leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – zapewnia Jedynak.
– W 2016 roku, ze względu na zakończenie finansowania procedur in vitro w ramach rządowego programu, zdecydowaliśmy się na wdrożenie miejskiego programu, który działał od 2017 roku – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Program adresowany był do 160 par, w tym 40 par rocznie. W sumie, wzięło w nim udział 139 par.
Rok |
2017 |
2018 |
2019 |
2020* |
Liczba par zakwalifikowanych medycznie, które przystąpiły do programu / ciąże |
35/10 |
37/14 |
32/7 |
35/6 |
Razem |
139/37 |
* stan na 31.10.2020 roku
Mniejsza niż zakładano w programie liczba par uczestniczących w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego jest wynikiem m.in. składanych rezygnacji, będących następstwem naturalnych ciąż, czy diagnozowanych chorób nowotworowych.
Całkowity koszt programu w latach 2017-2020 wyniósł prawie 500 tysięcy złotych z zaplanowanych 800 tysięcy. – Realizacja umożliwiła parom dotkniętym problemem niepłodności leczenie metodami zapłodnienia pozaustrojowego. Wpłynęła na poprawę dostępu dla mieszkańców Sosnowca do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności. Odnotowano narodziny 23 dzieci i oczekiwane są kolejne urodzenia – nie kryje zadowolenia prezydent Sosnowca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS