A A+ A++
Piotrków Trybunalski odgrywa ważną rolę na arenie ogólnokrajowej w kontekście nowelizacji ustawy zamrażającej ceny ciepła systemowego. Głos prezydenta Krzysztofa Chojniaka oraz piotrkowian został usłyszany przez Warszawę. 
Protesty piotrkowian (pisaliśmy o tym TUTAJ), apele Prezydenta Krzysztofa Chojniaka do premiera RP (więcej TUTAJ) oraz parlamentarzystów (więcej TUTAJ i TUTAJ), a także sygnały z innych polskich miast w sprawie wysokich cen ciepła przyniosły skutek.

Rząd przedstawił nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw. Dokument został przyjęty przez posłów podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu. Teraz trafi pod obrady Senatu. 
Apeluję o pilne wprowadzenia tychże zmian, dlatego że wielu mieszkańców naszego miasta nie jest w stanie udźwignąć tak znaczących kosztów za ciepło, zwłaszcza że ceny innych towarów i usług potrzebnych do codziennego życia ciągle rosną. Skuteczność i szybkość działania jest niezwykle ważna i potrzebna – pisał w liście do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Krzysztof Chojniak.

„Piotrków obudził rząd” mówili zgodnie w debacie dnia na antenie Polsat News w środowy wieczór samorządowcy z Lubina, Zielonej Góry oraz Piaseczna, a także prowadząca Agnieszka Gozdyra (link do debaty TUTAJ). I trudno z tą tezą się nie zgodzić w świetle ostatnich wydarzeń. 
Znowelizowana ustawa wprowadza mechanizm, który ma skutecznie ograniczyć wzrost cen ciepła systemowego. Poprzednie zapisy nie sprawdziły się.

Zgodnie z „nowelą” maksymalna cena za dostawę ciepła systemowego wyniesie nie więcej niż 40 proc. netto w porównaniu do tych z końcówki września ubiegłego roku.
Celowo zaznaczamy netto, ponieważ z początkiem roku polski rząd podniósł z 5 do 23% podatek VAT na ciepło. Mimo że przepisy Unii Europejskiej stanowią, że VAT na ciepło nie może być niższy niż 5%.  I takie też stawki VAT-u, czyli w wysokości 5% i zbliżone obowiązują w niektórych krajach należących do UE. 

Apelowałem do premiera i parlamentarzystów o przywrócenie podatku VAT do poziomu 5%, jak to miało miejsce do końca ubiegłego roku. Rozmawiam w tej sprawie również z innymi samorządowcami. Będziemy apelować, aby VAT zmniejszyć, co znacząco wpłynęłoby na obniżenie rachunków za ciepło – podsumowuje prezydent Krzysztof Chojniak.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułВ НАТО готовы к прямой конфронтации с Россией – руководство Альянса
Następny artykułMiał być następcą Zielińskiego w Napoli. Objawienie MŚ w Katarze zmienia klub