A A+ A++

Uroczyste obchody Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w piątek 28 października 2022 roku w Europejskim Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, okazały się bardzo szczęśliwe dla Olkusza. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Małopolsce atrakcji turystycznych – Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich – została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

– Dziś miasta bardzo mocno zabiegają o uwagę turystów, dlatego szczególnie cieszą mnie tak dobre efekty podejmowanych przez nas działań, polegających na rozszerzaniu naszej oferty. Szlak Gwarków to niezwykły sposób poznawania lokalnej historii w aktywnej formie poprzez tradycyjne odwiedzanie konkretnych punktów na mapie miasta, któremu towarzyszy niezwykle ciekawa historia dostępna za pośrednictwem smartfonów. Wszystko to sprawia, że w podróż z naszymi Gwarkami wyruszają wszystkie grupy wiekowe, dobrze się przy tym bawiąc – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza, który z rąk Iwony Gibas, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego odebrał wyróżnienie w konkursie.

Jak czytamy na stronie internetowej Województwa Małopolskiego, konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie plebiscytu każdy miał prawo zgłosić swojego faworyta, dzieląc się wrażeniami z wizyt w ulubionych zakątkach regionu, miejscach, które na długo pozostają w pamięci, gościnnych progach gospodarstw, hoteli i pensjonatów oraz karczmach i restauracjach serwujących lokalne przysmaki. Kolejny etap to głosowanie za pośrednictwem platformy internetowej gdzie każdy mógł oddać głos na swoich wybrańców. Głosowanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ w drugim etapie konkursu liczba osób głosujących wyniosła 10097 natomiast liczba oddanych głosów to 22576. Na koniec nastąpiło zatwierdzenie i ogłoszenie wyników plebiscytu.

– Konkurs Turystyczne Skarby Małopolski jest szczególny, ponieważ zgłaszanie kandydatów i samo głosowanie ma otwartą formułę. Dzięki temu wszystkie kandydatury są autentycznymi rekomendacjami turystów, którzy swoimi zgłoszeniami, a później głosowaniem, wskazują swoje ulubione miejsca, atrakcje i obiekty innym turystom. Dzięki plebiscytowi tworzy się swoisty przewodnik turystyczny tworzony przez turystów dla turystów. Wszyscy tegoroczni laureaci i wyróżnieni nie znaleźli się w tym gronie przez przypadek. To fantastyczne atrakcje i miejsca, które tworzą ludzie z pasją. To właśnie dzięki nim i ich zaangażowaniu Małopolska jest regionem o tak wysokim potencjale turystycznym – mówi Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego i zarazem Przewodnicząca Kapituły Konkursowej.

Skarby Małopolski

Warto przypomnieć, że to już kolejne wyróżnienie, jakie w ostatnim czasie otrzymał Srebrny Szlak Gwarków. Tę atrakcję turystyczną doceniła już wcześniej kapituła oraz internauci konkursu Wydarzenie Historyczne Roku w kategorii Edukacja i multimedia.

– Nie można lekceważyć wpływu lokalnej turystyki na rozwój regionu. Przybywający do Srebrnego Miasta turyści odwiedzają nasze restauracje, śpią w hotelach, robią zakupy w lokalnych sklepach. Jeszcze w 2018 roku turystyka generowała 6 procent małopolskiego PKB, dziś już mówi się o kilkunastu procentach – to wyraźnie pokazuje, że inwestycje w turystykę się opłacają – podsumowuje Roman Piaśnik.

Gwarek Olkuski

Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich to projekt edukacyjny, dotyczący historii górnictwa rud ołowiu i srebra w Olkuszu. Jego główną częścią jest ścieżka edukacyjno-historyczna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, która została utworzona w październiku 2019 roku w obrębie olkuskiej starówki. Tworzy ją 18 rzeźb olkuskich gwarków. Kolejnym elementem projektu jest bezpłatna aplikacja „Olkusz – Szlak Gwarków” na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru z wirtualnym audioprzewodnikiem. Powstał również quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, który został opracowany i wydany w formie ulotki przez olkuski magistrat, a także gra typu memo, związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków.

Na realizację Srebrnego Szlaku Gwarków Olkuskich Gmina Olkusz pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Szczegółowe wyniki konkursu Turystyczne Skarby Małopolski znajdują się na stronie internetowej Województwa Małopolskiego.

Skarby Małopolski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLee Ji Han, K-pop singer, killed in Seoul crowd crush
Następny artykułYouTube announces new “certification” protocol for videos containing medical information; everything must align with WHO dictates