W dniu 24 września 2021 roku w Szkole Podstawowej nr 39 w Lublinie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego harcmistrzowi Tadeuszowi Kozłowskiemu ps. „Jan”. Wydarzenie wpisało się w tradycję obchodów Święta Szkoły oraz 82. rocznicę powołania Szarych Szeregów – Patronów Szkoły. Społeczność szkolna uczestniczyła w pięknej lekcji historii o harcerzach Szarych Szeregów. Pani Małgorzata Bielecka, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 39 w Lublinie oraz Stanisław Dąbrowski, Przewodniczący Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów powitali zebranych gości. Podczas uroczystości odsłonięto oraz poświęcono pomnik Tadeusza Kozłowskiego ps. „Jan”, Pierwszego Komendanta Tajnej Chorągwi ZHP Szarych Szeregów w Lublinie w latach 1939-1941. Dnia 23 września 2021 roku przypadła 80. rocznica tragicznej śmierci druha.
Tadeusz Kozłowski w 1941 roku został aresztowany. Po śledztwie „Pod Zegarem” osadzony na Zamku Lubelskim. 5 kwietnia 1941 roku wywieziony do Auschwitz (nr obozowy 14766), mimo że nie został zdekonspirowany jako komendant chorągwi i nie przeprowadzono żadnej rewizji w jego mieszkaniu. Zagazowany i spalony w krematorium 23 września 1941 roku w Auschwitz. Symboliczny grób znajduje się na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Uroczystego odsłonięcia pomnika harcmistrza Tadeusza Kozłowskiego dokonali: Pan Waldemar Podsiadły – Pełnomocnik Wojewody Lubelskiego do Spraw Ochrony Dziedzictwa Narodowego i Spraw Kombatantów, Pan Sebastian Trojak – członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Pan Mirosław Jarosiński – zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania, Druhna Maria Pietraszewska – członek Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów oraz Druh harcmistrz Stanisław Dąbrowski – przewodniczący Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Poświęcenia pomnika Tadeusza Kozłowskiego dokonał ksiądz Zdzisław Zając – proboszcz Parafii św. Marcina w Lublinie.
Spotkanie stało się również okazją do wspomnienia o przyjaciołach z Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Podczas Apelu Poległych, przywołano pamięcią przyjaciół, druhny i druhów, którzy odeszli na Wieczną Wartę w czasie pandemii. Społeczność szkolna zapewniła, że nigdy nie zapomni o ludziach, którzy pozostali posłuszni Przyrzeczeniu i Prawu Harcerskiemu, a swoją postawą dawali świadectwo o wartościach, jakie wniosło w ich życie harcerstwo.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS