Jeszcze dziś (25 lutego) przed nocą w kilku lokalizacjach Lublina ruszą interwencyjne punkty noclegowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Na chwilę obecną może w nich znaleźć miejsce ponad 500 osób. W rezerwie są kolejne lokalizacje gotowe do uruchomienia w miarę potrzeb. Koordynacją zapewnienia wyżywienia oraz opieką nad osobami szukającymi tam schronienia zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspólnie z pracownikami Centrum Interwencji Kryzysowej i wolontariuszami. W miejscach tych będą działały zespoły pierwszego kontaktu świadczące pomoc psychologiczną i językową.
Na dziś kluczową potrzebą są koce, śpiwory i pościel, środki opatrunkowe, materiały higieniczne i kosmetyki, woda, napoje i sucha żywność (możliwa do bezpośredniego spożycia). Dary od soboty można przynosić do Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Puchacza 6: w sobotę i niedzielę w godz. 8.00-18.00, a w kolejnych dniach, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-16.00). Od poniedziałku ruszy także punkt zbiórki przy ul. Bursaki 17 (od poniedziałku do piątku, czynny w godz. 7.00-15.00). Numer kontaktowy do PCK: 81 532 08 27 (czynny w godz. 8.00-18.00 w najbliższy weekend, a następnie 8.00-16.00).
Straż Miejska w zwiększonej obsadzie, wspólnie z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego (monitoring), będą na bieżąco sprawdzać sytuację na głównych wjazdach do miasta, ulicach i parkingach, by w razie takiej potrzeby kierować osoby potrzebujące pomocy do miejsca tymczasowego zakwaterowania. Numer kontaktowy do Straży Miejskiej to 665 500 410.
Przy Centrum Kultury w Lublinie działa Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który na bieżąco udziela pomocy i informacji osobom z Ukrainy i koordynuje pracę organizacji pomocowych oraz wolontariuszy. Pod specjalnie utworzonym numerem telefonu +48 533 39 15 69 wolontariusze udzielają informacji w zakresie spraw socjalno-bytowych, wsparcia psychologiczno-medycznego oraz pomocy prawnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie.
Udzielamy wszelkiego możliwego wsparcia ze strony miasta służbom Wojewody, które odpowiadają w imieniu rządu za proces pomocy uchodźcom.
Organizatorami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie są Stowarzyszenie Homo Faber oraz Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza. Osoby i organizacje chcące włączyć się w pomoc mogą znaleźć przydatne informacje na stronie Stowarzyszenia Homo Faber
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS