A A+ A++

21 marca to Światowy Dzień Lalkarstwa, a 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. 

Czym jest Międzynarodowy Dzień Teatru?

Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach (International Theatre Institute – ITI). Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. W Międzynarodowy Dzień Teatru wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata. teatru. Pierwsze orędzie w 1962 roku wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorką międzynarodowego orędzia jest egipska aktorka Samiha AYOUB.

Czym jest Światowy Dzień Lalkarstwa?

Zapoczątkowany w 2003 roku przez Światową Sieć Teatrów Lalkowych i Lalkarzy  – Union Internationale de la Marionnette UNIMA, Światowy Dzień Lalkarstwa jest zarówno realnym narzędziem promocji sztuki lalkarskiej, jak i projektem skupiającym pasjonatów lalkarstwa.

Ten dzień ma przypomnieć ludziom na całym świecie o ochronie sztuki, kultury i historii sztuki lalkowej. To święto ma podkreślić tradycję sztuki lalkarskiej, zwrócić uwagę na dziedzictwo i nowe nurty w tej sztuce, a także na aspekt edukacyjny, estetyczny i etyczny. Światowy Dzień Lalkarstwa jest obecnie obchodzony na całym świecie za pośrednictwem Narodowych Ośrodków sieci UNIMA i ich członków. W Światowy Dzień Lalkarstwa wygłaszane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku jest to Nina Malíková.
POLUNIMA to polski ośrodek UNIMA – powstała 21 lipca 1961r., i zrzesza blisko 120 członków zbiorowych i indywidualnych. Wśród nich są aktorzy-lalkarze, reżyserzy, scenografowie, obok profesjonalistów – amatorzy, obok artystów – krytycy i miłośnicy lalkarstwa. Teatr Andersena ma zaszczyć należeć do tego światowego grona miłośników sztuki lalki.
Święto Lalkarzy to okazja, aby wspólnie i jak najszerzej nieść różnorodność współczesnej sztuki lalek!

Autorem tegorocznego plakatu na Światowy Dzień Lalkarstwa jest Ricardo Abella – malarz, grafik, urodzony w 1950 roku w w San Miguel de Tucuman, Argentyna 1979.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Lublin: Radosne powitanie wiosny przed lubelskim Ratuszem
Następny artykułUM Lublin: Wystawa Autoportret w masce Haliny Studniarz – Dreyer