A A+ A++

„BOHATEROM PAMIĘĆ”, pod tym hasłem już po raz siódmy odbyło się spotkanie edukacyjne z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczyło w nim kilkuset uczniów szkół podstawowych i średnich z całego regionu.

– Przede wszystkim powinni patrzeć na to pokolenie II RP jako pokolenie, które wyrosło w ogromnym poszanowaniu ojczyzny, ponieważ wiedzieli co to znaczy smak niewoli – mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik delegatury IPN w Kielcach.

W Kieleckim Centrum Kultury przypomniano historię żołnierzy, którzy nawet po zakończeniu wojny nie złożyli broni, do końca wierzyli w swoje ideały i walczyli z komunistycznym reżimem o wolną Polskę. Kim byli Żołnierze Wyklęci, opowiadał Marek Jończyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Józef Chmielewski, ps. „Aleksander”, pamięć o nim, tak jak o wielu tysiącach innych Żołnierzy Wyklętych, miała być wymazana z historii. Tragiczne losy niezłomnego, zamordowanego w kieleckim więzieniu UB, przybliżył dr Marek Maciągowski.

– Pamięć o Józefie Chmielewskim przetrwała, ponieważ zadbała o to rodzina – podkreślił dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. To dla mnie bohater – tak o swoim wuju mówi Maria Chmielewska. Na stałe mieszka w Australii, ale często odwiedza Kielce, by dokumentować życie i tragiczną śmierć brata swego ojca. – To mi tak utkwiło, że człowiek walczych choć wszystko wskazywało, że to nie ma sensu, a on jednak wytrwał – podkreśliła Maria Chmielewska, bratanica Józefa Chmielewskiego.

Na scenie Kieleckiego Centrum Kultury wręczono nagrody laureatom VII Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Niezłomni. Pamięci zapomnianym bohaterom naszego regionu”.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Oliwia Paliwoda ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Morawicy. Drugie miejsce zajęła Anna Wdowiak ze Szkoły Podstawowej w Leszczynach, trzeciego miejsca jury nie przyznało. Wyróżnienia zdobyli: Szymon Galera z SP w Miąsowej, Natalia Giermach z SP w Miedzierzy oraz Amelia Jankowska z SP nr 3 w Skarzysku-Kamiennej.

W kategorii szkół ponadpodstawowych pierwszą nagrodę zdobyła Lena Kobylarz z VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, drugie miejsce zajęła Aleksandra Martys z II LO im. S. Stasica w Starachowicach, trzeciego miejsca jury nie przyznało. Wyróżnienia otrzymały dwie uczennice z II LO im. S. Stasica w Starachowicach: Julia Misiukiewicz i Małgorzata Markowska.

Organizatorzy złożyli podziękowania nauczycielom zangażowanym w przygotowanie uczniów do konkursu. Listy gratulacyjne otrzymali: Monika Rudzka i Anna Wójcicka z II LO im. S. Stasica w Starachowicach, Marta Sala-Salwa z VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach, Edyta Wydra z SP w Miedzierzy, Małgorzata Kosowska z SP w Miąsowej, Małgorzata Skuza i Wiktor Geller z SP nr 3 w Skarżysku-Kamiennej, Janusz Mochocki z SP w Leszczynach oraz Katarzyna Kowalska z SP w Morawicy. 

Uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu „Gloria Victis” w wykonaniu grupy rockowej „Lustro”, która zaprezentowała znane piosenki partyzanckie, powstańcze i wojskowe.

Organizatorami wydarzenia byli III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi im. C.K. Norwida w Kielcach, Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Delegatura IPN w Kielcach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Kielce: Co należy wiedzieć o koronawirusie?
Następny artykułUM Kielce: Biblioteka Językowa już działa