A A+ A++

Działalność uroczyście rozpoczęła Biblioteka Językowa w Kielcach. Urządzono ją w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Okrzei 9 w Kielcach.

– Długo debatowaliśmy o tym z panią dyrektor MBP. Zdecydowaliśmy, że jedna filia  Biblioteki powinna mieć literaturę w kilku językach – informuje Marcin Różycki zastępca prezydenta Kielc.

– Chcemy wyjść naprzeciw mieszkańcom, miłośnikom literatury obcej, aby w jednym miejscu mogli wypożyczać książki obcojęzyczne w różnych językach: w angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim, ukraińskim, a nawet macedońskim – wyjaśnia Anna Żmudzińska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. I dodaje, że choć instytucja kupiła już kilkaset nowych pozycji książkowych, to liczy na wsparcie czytelników i chętnie będzie przyjmować od nich literaturę obcojęzyczną.

W ramach oficjalnej inauguracji działalności Biblioteki Językowej uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w Language Show, zorganizowanym w ramach projektu “Dwujęzyczne Świętokrzyskie”.  – To wspaniały pomysł. Wreszcie będziemy mieć dostęp do literatury międzynarodowej, do tekstu drukowanego, który najlepiej się czyta – podkreśla Andrzej Łukasik, koordynator projektu.

Inicjatywa spotkała się też z uznaniem przedstawicieli Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Inaugurację urozmaiciły  prezentacje, występy i rozmowy z udziałem uczniów szkół średnich oraz gości pochodzących z Australii i Szkocji.

Placówka przy ul. Okrzei będzie nie tylko miejscem, gdzie się wypożycza książki, ale też miejscem organizacji ciekawych spotkań. – Biblioteka, to nie tylko książki. To także integracja i przeżycie kulturalne – podkreśla wiceprezydent Marcin Różycki. – Będą się tu odbywały zajęcia z obcokrajowcami, z native speakerem czy spotkania z literaturą polską dla dzieci cudzoziemców – informuje Anna Żmudzińska.

To dodatkowy pakiet, który wzbogaci ofertę Filii nr 9 MBP, do której nadal można przyjść po literaturę w języku polskim. Biblioteka dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Posiada zbiory książki mówionej oraz sprzęt przeznaczony dla osób niewidomych i słabowidzących. Aby skorzystać, wystarczy po prostu mieć lub wyrobić sobie kartę biblioteczną.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Kielce: Spotkanie edukacyjne “BOHATEROM PAMIĘĆ”
Następny artykułUM Kielce: Dlaczego coraz więcej płacimy za odbiór śmieci?