A A+ A++

Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny zaprasza mieszkańców polskich miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców do udziału w konkursie grantowym Zielona Ławeczka. W VIII edycji BOŚ ponownie zachęca do wspólnej zmiany oblicza polskich osiedli, oferując grant na stworzenie zielonego zakątka, który będzie nie tylko miejscem wspólnego wypoczynku, ale również elementem retencji i cennym ogniwem różnorodności biologicznej.

W obliczu nasilających się zmian klimatu zieleń miejska staje się nie tylko cieszącym oko elementem miejskiego krajobrazu, ale także ważnym aspektem adaptacji miast do zmian klimatu. Z roku na rok coraz mocniej zdajemy sobie sprawę, jak ważnym elementem miasta jest roślinność. Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza, zwiększanie retencji wody, zmniejszanie siły wiatru czy obniżanie temperatury to tylko niewielka część korzyści płynących z wysokiego udziału zieleni w miejskim krajobrazie. Nie do przecenienia są również aspekty społeczne i rekreacyjne. Miejskie tereny zielone zapewniają odpoczynek i bieżący kontakt z przyrodą często stając się miejscem spotkań i spędzania czasu z bliskimi. To właśnie tam zawierane są nowe znajomości i zacieśniają się już istniejące. Wszystko to sprawia, że tego typu tereny są nie tylko płucami miasta, ale również jego sercem.

Projekt Zielona Ławeczka już od 2014 roku pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w pełne życia i zieleni miejsca spotkań i odpoczynku. W dotychczasowych edycjach konkursu powstało ponad 400 projektów, z czego aż 140 otrzymało dofinansowanie i zostało zrealizowanych w ramach konkursu. Taki wynik nie byłby możliwy bez wsparcia samorządów i zarządców nieruchomości, którzy pomogli w stworzeniu wymarzonych ogródków w wielu polskich miastach.

Zielona Ławeczka to ogólnopolski, prospołeczny projekt grantowy adresowany do mieszkańców otwartych osiedli (zarządzanych przez spółdzielnie, samorządy i wspólnoty) w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców.

Projekt ma umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, miniogrody z ławeczką i obiektem mikroretencji dla chętnych. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań, a jednocześnie powstrzymać utratę wody.

Jak otrzymać grant?

– Jeśli jesteś mieszkańcem otwartego osiedla w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców, porozmawiaj z sąsiadami, zbierz zespół i zarejestruj się na stronie zielonalaweczka.pl.
– Ostatnim dniem na rejestrację jest 17 maja 2022 r.
– Należy uważnie przeczytać regulamin dostępny na stronie projektu.
– Należy odwiedzić zakładkę „Plan działań” i zapoznać się ze wszystkimi zadaniami.
– Po tym wszystkim trzeba przystąpić do działania!
– Na realizację zadań i wysłanie wniosku jest czas do 1 czerwca 2022 r.
– Wśród wszystkich projektów wybranych zostanie maksymalnie 15 najlepszych.
W dokonaniu właściwego wyboru pomagać będą architekci krajobrazu.
– Ze zwycięskimi zespołami podpisana zostanie umowa na przekazanie grantu,
– W trakcie planowania i realizacji prac, możliwa będzie konsultacja projektu z architektem krajobrazu.
– Po realizacji projektu należy wysłać sprawozdanie.
– Czas na przesłanie sprawozdania z realizacji projektu mija 30 września 2022 r.

Projekt realizowany jest poprzez stronę internetową. Można znaleźć na niej szczegółowe informacje o projekcie, regulamin, terminarz, a także opis zadań niezbędnych do wzięcia udziału w projekcie. W dostępnej bazie wiedzy można znaleźć wskazówki dotyczące sposobu przystąpienia do działania, tak by realizacja projektu udała się w 100%.

Wysokość grantu:

Najlepsze projekty otrzymają granty w maksymalnej wysokości:

– Dla projektów uwzględniających element retencji: 2000 zł
– Dla projektów nieuwzględniających elementów retencji: 1500 zł

Do każdego grantu dodawana jest zielona ławka parkowa oraz tabliczka informująca o realizacji ogródka w ramach projektu.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Koordynatorem projektu jest Dominik Broda. Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło project swoim patronatem honorowym.

Tekst nadesłany: Fundacja Banku Ochrony Środowiska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOśrodek zaprasza na dzień otwarty
Następny artykułUM Grudziądz: Skrzyżowanie przejezdne bez objazdu