A A+ A++

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 18 kwietnia. Tak jak w poprzednich tygodniach i miesiącach zasiłek przysługuje, gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie z powodu koronawirusa. Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać także medycy, którzy nie skorzystają z opieki nad dziećmi zapewnionej m.in. przez szkołę, żłobek czy przedszkole.

 

– Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Zasiłek przysługuje także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Do zasiłku mają także prawo rodzice zatrudnieni m.in. w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w ogrzewalniach i noclegowniach, jeśli nie skorzystają z opieki nad dziećmi zapewnionej przez szkołę, żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna, przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej czy podmiot prowadzący inną formę wychowania przedszkolnego. Dotyczy to także rodziców:

  • realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
  • pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
  • wykonujących działania ratownicze,
  • zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
  • zatrudnionych w jednostkach systemu oświaty, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
  • zatrudnionych w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Ze świadczenia mogą korzystać także rodzice dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, którzy nie skorzystają z opieki zapewnionej przez przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i podmioty prowadzące inne formy wychowania przedszkolnego.

– Jeśli rodzic skorzysta z opieki zapewnionej dzieciom przez taką placówkę, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego – wyjaśnia rzeczniczka.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (dostępne na www.zus.pl). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS, jak również płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Tekst nadesłany: Krystyna Michałek, Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Lublin: 58-latek wpadł w „oko” kamery w policyjnym bmw. Pędził z prędkością ponad 200 km/h
Następny artykułManuel Neuer nie popisał się w meczu z PSG! [WIDEO]