Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie, za prawie 104 mln zł, wybuduje firma Mirbud ze Skierniewic. We wtorek umowę w tej sprawie z wykonawcą Centrum podpisał prezydent miasta Jacek Wójcicki.
Na potrzeby Centrum zostaną zaadaptowane budynki poszpitalne przy ulicy Warszawskiej. Powstanie kompleks dydaktyczno – administracyjny o łącznej powierzchni ponad 7,7 tys. m kwadr.
– Ta inwestycja potwierdza wybrany przez nas kierunek rozwoju miasta. Stawiamy na projekt Zawodowcy w Gorzowie. To przyszłość naszych szkół zawodowych, technicznych oraz gorzowian. Mamy już przygotowanych nauczycieli i specjalistów, ruszamy z jego realizacją – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.
Rewitalizacja obejmuje przebudowę istniejących budynków, a także przekształcenie zagospodarowania terenu. Wybudowane zostaną i nowe obiekty. Powstaną nowoczesne pracownie, warsztaty zawodowe oraz hala sportowa. – Jestem dumny, że będziemy realizować taki obiekt. Żyjemy w czasach, w których ciężar edukacji przesuwa się z wykształcenia ogólnego na zawodowe, to czego brakuje w przemyśle. Jesteśmy gotowi do realizacji tej inwestycji. Liczymy, że plac budowy zostanie nam przekazany jeszcze w tym roku – powiedział Tomasz Sałata, członek zarządu spółki MIRBUD.
Utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu to odpowiedź na wyzwania współczesnego rynku pracy i rozwój nowoczesnych technologii. – CEZiB to połączenie potencjału i zasobów kilku placówek: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych oraz Centrum Kształcenia Zawodowego. Dodatkowo utworzone zostanie Centrum Poradnictwa Zawodowego i Informacji Zawodowej, Centrum Współpracy z Pracodawcami i Inwestorami. Część wyposażenia już mamy, przed nami jest jeszcze dodatkowy przetarg w tym zakresie – wyliczała wiceprezydent Małgorzata Domagała.
CEZiB jest największą inwestycją edukacyjną w północnej części województwa lubuskiego i w jego stolicy. Poprzez rewitalizację istniejących zabytkowych terenów poszpitalnych powstaje miejsce, w którym będzie możliwe kształcenie zawodowe na poziomie technikum, branżowej szkoły zawodowej, szkoły policealnej, kształcenie ustawicznego dorosłych oraz upowszechnianie i odkrywanie nauki i techniki przez wszystkie pokolenia mieszkańców Gorzowa i okolic.
W założeniu centrum ma być generatorem innowatorów – kreatywnych i rzetelnych pracowników w takich branżach, jak: automotive, transport, spedycja, logistyka, budownictwo, mechanika i stolarstwo. Nauka przedsiębiorczości odbywać się będzie w sposób naturalny, poprzez zakładanie uczniowskich start-upów oraz ich funkcjonowanie w ramach programu małej gospodarki, polegającym na współpracy grup różnych branż na zasadach odzwierciedlających funkcjonowanie biznesu.
Mechanizmy finansowe i gospodarcze zobowiążą do współpracy uczniów kształcących się w zawodach branż zlokalizowanych w Centrum. Zostaną opracowane i wdrożone nowatorskie programy nauczania, umożliwiające dynamiczne przygotowanie uczniów do funkcjonowania w świecie biznesu.
Oferta edukacyjna CEZiB będzie obejmowała technikum, szkołę branżową, policealną, kursy ustawiczne dla dorosłych. Metody nauczania będą adekwatne do wyzwań lokalnego rynku pracy i oczekiwań pokolenia. Duży nacisk zostanie położony na rozwój umiejętności społecznych oraz kompetencji miękkich, pożądanych przez lokalny rynek pracy. Uczniowie zostaną przygotowani do roli animatorów, będą prowadzić warsztaty w obszarach kształcenia Centrum, adresowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz seniorów.
Dodatkową przestrzenią, dla której zostanie utworzona specjalna oferta będzie strefa konstruktora/programisty, w której adepci wiedzy technicznej będą mogli pracować z wykorzystaniem nowoczesnych panelowych zestawów edukacyjnych do nauki automatyki, sterowania, hydrauliki, elektroniki, elektrotechniki czy mechatroniki, dla zaawansowanych będzie również strefa programowania i obróbki w technologii CNC.
W ramach działalności CEZiB będzie funkcjonowała pracownia nowych mediów. Prowadzone w niej zajęcia będą dedykowane wszystkim użytkownikom Centrum, zarówno w obszarach szkolnych jak i pozaszkolnych. Umożliwi ona również korzystanie z oferty CEZiBu osobom, które z różnych powodów nie będą mogły przybyć tutaj osobiście.
Architektura nowych budynków będzie tłem dla istniejącej zabudowy. Mają to być proste bryły, wykończone stonowaną kolorystyką, szkłem i stalą. Elewacje istniejących budynków zostaną poddane renowacji, która nie zaburzy ich obecnego wyglądu.
Ewa Iwańska
Wydział Promocji i Informacji
Wydział Promocji i Informacji
Agnieszka Beszczyńska
Wydział Edukacji
Wydział Edukacji
fot. Łukasz Kulczyński
Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS