A A+ A++

Przy Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej powstała Pogoriowa Pasieka Miodna, która składa się z czterech uli. W szczycie sezonu będzie mogło w niej zamieszkać nawet 200 tys. pszczół łagodnej rasy Kraińskiej, linia Karolinka. Aby dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar, wokół została zaaranżowana również łąka kwietna. Pasieka powstała w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, której celem jest edukowanie, jak ważną rolę odgrywają te pożyteczne owady w życiu człowieka oraz jak duże jest ich znaczenia dla środowiska.

20 maja z okazji Dnia Pszczoły w Pogoriowej Pasiece Miodnej odbyły się warsztaty „Sekretne życie pszczół”.

W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmianami warzyw i owoców, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.

Pogoriowa Pasieka Miodna ustawiona została w bezpiecznej odległości od parkingów centrum. Zielona przestrzeń w zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny. Wokół pasieki została zaaranżowana łąka kwietna w taki sposób, by dostarczyć pszczołom kwiatów bogatych w pyłek i nektar. Ule, które stanęły przy CH Pogoria, zostały wykonane z drewna. Rasa kraińska, ze względu na łagodne zachowanie, bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПортугалія не буде передавати Україні свої F-16
Następny artykułONEMORE: Zakończenie subskrypcji akcji serii C