A A+ A++

Sara Malicka-Skrzek wygrała pierwszą edycję konkursu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na najlepszą pracę dyplomową. To już jej trzecia nagroda za obronioną w zeszłym roku pracę magisterską.

Sara Malicka-Skrzek jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Studia w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego zwieńczyła w maju 2021 roku obroną pracy magisterskiej „Miasto sprawiedliwe – nowoczesna mobilność w kontekście kształtowania miasta sprawiedliwego”.

– Miasto sprawiedliwe, którego pojęcie wyjaśniam w pierwszej części pracy, to miasto zapewniające wszystkim mieszkańcom równy dostęp do wszystkich usług bez względu na płeć, wiek, dochody czy miejsce zamieszkania – wyjaśnia Sara Malicka-Skrzek.

Nowoczesna mobilność i szalone pojazdy

W części koncepcyjnej pracy Sara bada, czy nowoczesna mobilność – jeden z głównych czynników kształtujących miasto sprawiedliwe – mogłaby wpłynąć na niesprawiedliwości. Bez wątpienia większość miast zmaga się bowiem z dominacją samochodów oraz wykluczeniem pieszych i rowerzystów.

– Nowoczesna mobilność mieści się w definicji transportu zbiorowego. W pracy w siatkę komunikacyjną w mieście wplatam wybrane ekologiczne środki transportu, mające pozytywne wpływy na środowisko, a jednocześnie przestrzenno-oszczędne – mówi Sara.

Co ciekawe, wśród badanych przez Sarę środków transportu, są i „szalone” pojazdy, jak sama nazywa model chińskiego pociągu TEB-1 wyniesionego ponad poziom ulicy, czy testowany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich SkyWay – kapsułę poruszająca się na podwieszanym torze.

– Ale już kolej linowa to rozwiązanie, które na przykład w jednym z kolumbijskich miast skomunikowało wykluczone wcześniej dzielnice i miało wpływ na spadek przestępczości – podkreśla Sara.

Nagroda, którą Sara otrzymała w poniedziałek od przedstawicieli Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jest trzecim wyróżnieniem dla jej pracy magisterskiej, której promotorem był dr hab. Krzysztof Kafka. Wcześniej wygrała konkursy organizowane przez śląski oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Kongres Ruchów Miejskich. W tym ostatnim przypadku nagroda będzie połączona z wydaniem pracy i jej recenzją.

Dzięki pracy w urzędzie mogę mieć wpływ na miasto

Od września 2020 roku Sara pracuje w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. I jak sama przyznaje, jeszcze nie do końca jest pewna, czy chce być architektką.

– Wiem natomiast, że dzięki pracy w urzędzie mogę mieć wpływ na to, jak miasto wygląda – podkreśla Sara Malicka-Skrzek, która w marcu złożyła wniosek o doktorat do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na co dzień autorka pracy o mieście sprawiedliwym – paradoksalnie – zmaga się z problemem transportowym. Jedynym branym pod uwagę środkiem transportu przy dojeździe do pracy jest na razie samochód.

– Docelowo opcją będzie pociąg z Łaz, gdzie samochód mogę zostawić w tamtejszym centrum przesiadkowym przy dworcu. Ale to wtedy, gdy gotowe będzie centrum przesiadkowe przy dworcu w centrum Dąbrowy Górniczej – dodaje Sara.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Dąbrowa Górnicza: Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego substancji w powietrzu
Następny artykułPolicja Tomaszów Maz.: Kolejne narkotyki przejęte przez tomaszowskich policjantów