A A+ A++

Ciągle w okrojonym składzie, w sekcjach bądź indywidualnie, filharmonicy odbywają już próby w gmachu przy ul. Wilsona. Zanim wrócą do pełnej, bezpiecznej także dla publiczności działalności koncertowej, swoje przygotowania nagrywają i udostępniają w internecie. Obok fragmentów dzieł Schuberta czy Dvořáka nagrali też… krótką formę specjalnie na Dzień Dziecka.

Częstochowskim filharmonikom bardzo brakuje możliwości koncertowania na żywo. Do ponownego spotkania z melomankami i melomanami w gmachu Filharmonii Częstochowskiej muzycy cały czas się przygotowują, a efekty tych przygotowań udostępniają w formie klipów video z nagraniami kompletnych fragmentów dzieł.

Pierwszą grupą filharmoników, która spotkała się z miłośnikami muzyki na mini koncercie online był kwintet złożony z Tomasza Kulisiewicza – I skrzypce, Siergieja Wowkotruba – II skrzypce, Tomasza Ptaka – altówka, Siergieja Rysanowa – wiolonczela i dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej Adama Klocka – II wiolonczela. Zabrzmiała I części Kwintetu smyczkowego C-dur op. 163 Schuberta. To jego ostatnia kameralna kompozycja, ukończona latem 1828 roku, uznawana za jedno z arcydzieł kameralistyki. Nagrania dokonano 22 maja w sali koncertowej. Można je zobaczyć TUTAJ.

Następnie powstał klip z I i II częścią Serenady d-moll na instrumenty dęte, wiolonczelę i kontrabas Antonina Dvořáka w wykonaniu Wojciecha Pompki – I obój, Marka Limanowskiego – II obój, Wojciecha Pydy – I klarnet, Arkadiusza Uchacza – II klarnet, Jana Wiśniowskiego – I fagot, Piotra Otręby – II fagot, Jerzego Bobera – kontrafagot, Stanisława Przygody – I waltornia, Marka Kuca – II waltornia, Andrzeja Powroźnika – III waltornia, Janusza Piątka – wiolonczela oraz Klaudii Bacy – kontrabas. Serenada powstała w 1878 roku w ramach austriackiego programu stypendialnego. Po raz pierwszy zagrana w Pradze pod batutą kompozytora, nawiązuje do stylu rokoko i dawnych koncertów pałacowych. Nagranie powstało 26 maja w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej, a dostępne jest TUTAJ. 
 
Specjalnie na Dzień Dziecka kwartet instrumentów dętych drewnianych ,,a quattro”, czyli Anna Zmarzły – flet, Marcin Langner – obój, Wojciech Pyda – klarnet, Jan Wiśniowski – fagot, przygotował krótką formę złożoną z melodii znanych z filmowych bajek. Zarejestrowano ją 27 maja w sali koncertowej gmachu przy ul. Wilsona, a do wysłuchania jest TUTAJ. 

W przygotowaniu częstochowscy instrumentaliści mają kolejny utwór w oryginalnej aranżacji na dziesięć instrumentów dętych blaszanych i kotły.

Wszystkie klipy zrealizowała Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, a nagraniami, opracowaniem i montażem zajęli się Piotr Tyras, Dawid Madej i Dariusz Madejski.

Oficjalny kanał Filharmonii Częstochowskiej w serwisie YouTube dostępny jest TUTAJ.

na podst. informacji Filharmonii Częstochowskiej,
Marcin Breczko

zdjęcia udostępnione przez Filharmonię Częstochowską  
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Częstochowa: ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA
Następny artykułUM Częstochowa: BĘDĄ NOWE PLACE ZABAW