A A+ A++
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz był jednym z prelegentów podczas European Economic Congress – Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prestiżowej debaty ekonomicznej.

W dniach 2-4 września w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbywa się XII Europejski Kongres Gospodarczy. Podczas tej jednej z najważniejszych debat ekonomicznych w kraju, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz uczestniczył w panelu dotyczącym Sprawiedliwej Transformacji.

Dużą nadzieję pokładam w środkach z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i w planowanym Funduszu Odbudowy, w ramach którego możliwa będzie realizacja części planów związanych z transformacją regionów górniczych. Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań związanych z transformacją, mamy gotowy projekt, który został już złożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Zaplanowane dla Bytomia przedsięwzięcia oparte zostały na koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz na założeniach ekonomii ekologicznej – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Podczas debaty prezydent Bytomia mówił na temat finansowych wyzwań związanych z przeprowadzeniem procesu transformacji, doboru kluczowych inwestycji, doświadczeń związanych z dotychczasowymi działaniami w zakresie rewitalizacji i przywracania funkcji obszarom poprzemysłowym. Dyskusja dotyczyła także potencjału regionu, jego mocnych i słabych stron w kontekście przeobrażeń sektora górniczo-energetycznego. W sesji „Sprawiedliwa transformacja – inwestycje, rewitalizacja, finansowanie” udział wzięli także m.in.: Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego, Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, Piotr Michałowski, dyrektor polskiego biura Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Dionizy Smoleń, dyrektor w PwC, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Jan Bondaruk, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa.

Miasto Bytom stara się o pozyskanie środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pieniądze pozyskane z FST mają być przeznaczone na inwestycje i rewitalizację. Środki te mają złagodzić skutki społeczno-gospodarcze transformacji terenów pogórniczych i poprzemysłowych. Wciąż nie wiadomo, jakie środki finansowe zostaną przekazane poszczególnym regionom i miastom w Polsce. Obecnie mówi się, że Polska może otrzymać 3 mld euro. Miasto Bytom jest już gotowe do zagospodarowania środków unijnych z FST – w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego został złożony wstępny projekt obejmujący koszt realizacji działań inwestycyjnych na poziomie 2,2 mld zł.

Kongres Gospodarczy to najważniejsza impreza gospodarcza w Europie Centralnej. W sesjach i dyskusjach bierze co roku udział kilkuset panelistów a tematyka obejmuje kwestie kluczowe dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy.

Galeria zdjęć:

Autor: LB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Prezydent Jacek Jaśkowiak będzie czytał… kryminał!
Następny artykułUM Bytom: Druga edycja Bytomskiego Kwietnika