„Przestrzeń dopasowana do potrzeb”. To hasło bytomskiej firmy Avenido, która w naszym mieście zajmuje się m.in. wynajmem powierzchni biurowych, handlowo – usługowych oraz magazynów, a także sal konferencyjnych. Jej biura i hale charakteryzują się nowoczesnością, dobrą lokalizacją oraz najwyższymi standardami, dzięki czemu chętnie wybierane są na siedziby firm. Kolejnym obiektem biurowym firmy Avenido, który został oddany do użytku jest zmodernizowany budynek byłej dyrekcji zakładów Orzeł Biały przy ul. Siemianowickiej 84, zaprojektowany przez znanych berlińskich architektów – Georga i Emila Zillmanów. Tuż obok niego powstają trzy nowe hale o powierzchni 6,3 tys. mkw. Już w 2023 roku hale będą służyć handlowi i usługom oraz jako magazyny.
Bytom atrakcyjny dla przedsiębiorców
– Jesteśmy dumni z naszej nowej inwestycji w Bytomiu-Rozbarku przy ul. Siemianowickiej. To przecież budynek zaprojektowany przez znanych w Europie architektów, który mimo że ma prawie 100 lat dzisiaj prezentuje się fantastycznie i z pewnością jest wizytówką firmy i miasta – mówi Marcin Powolik, właściciel firmy Avenido. – Warto dodać, że były budynek dyrekcji Orła Białego przeznaczyliśmy w całości pod najem biurowy, a odzew firm ze Śląska, które zainteresowały się tą lokalizacją był ogromny. Wszystkie powierzchnie biurowe mamy już wynajęte, co potwierdza tylko, że Bytom to dobre miejsce do prowadzenia firmy – podkreśla Marcin Powolik.
– Ogromnie cieszą inwestycje prowadzone w poprzemysłowych zabytkach miasta. Wielkie gratulacje dla firmy Avenido, która zdecydowała się rozszerzyć swoją działalność w Bytomiu i zainwestować w budynki projektu Emila i Geogra Zillmanów – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Bytomska firma Avenido zasłynęła kilka lat temu z budowy centrum biznesowego przy ul. Kędzierzyńskiej 17-19, a teraz otwarła kolejne powierzchnie biurowe o łącznej powierzchni około 3 tys. mkw. przy ul. Siemianowickiej 84, gdzie na pięciu poziomach swoją siedzibę ma aż 15 firm z naszego regionu, głównie z Bytomia, Chorzowa, Tarnowskich Gór oraz Katowic. Nowopowstałe powierzchnie biurowe są świetnie zlokalizowane. Obiekt posiada dobrą bazę parkingową, ale przede wszystkim znajduje się nie tylko przy DK 94, łączącej Bytom z Opolem, Wrocławiem oraz Krakowem, ale również obwodnicy, która łączy się z autostradą A1.
Warto dodać, że były budynek dyrekcji zakładów Orzeł Biały został zakupiony przez firmę Avenido w 2018 roku, a jego modernizację przeprowadzono pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bowiem znajduje się w wykazie zabytków obiektów przemysłowych.
Nowoczesność w zabytkowym obiekcie
– Przebudowa i dostosowanie budynku wymagała nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również szczegółowego projektu architektonicznego, dostosowanego do aktualnych wymogów budowlanych – mówi Marcin Powolik. – Warto podkreślić, że w budynku zastosowaliśmy wiele nowoczesnych rozwiązań, ale również pozostawiliśmy część wyposażenia, jakie w nim zastaliśmy.
Zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe, oświetlenie ledowe oraz fotowoltaikę na dachu, a także szklaną windę wewnątrz klatki schodowej, z kolei poręcz na klatce schodowej, drzwi główne i w sali konferencyjnej oraz belki stropowe udało się odrestaurować, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać oryginalne piękno tego obiektu – podkreśla Marcin Powolik.
Ciekawostką związaną z remontem dawnego budynku dyrekcji zakładów Orzeł Biały w Rozbarku było odkrycie stalowego sejfu wykonanego przez berlińską firmę S.J. Arnheim, czyli wiodącą fabrykę sejfów w Niemczech. Grube mury mające około 50 cm, stalowe kilkutonowe drzwi, a także wzmacniana konstrukcja ścian sejfu były nie lada wyzwaniem dla architektów i budowlańców, którzy stworzyli w nim… biuro. W budynku pozostawiono piękne, żeliwne grzejniki, które dzisiaj są ozdobną gmachu przy ul. Siemianowickiej.
Nowoczesne biura w zabytkowym budynku projektu Zillmanów – nowa inwestycja firmy Avenido przy ul. Siemianowickiej w Bytomiu
Warto dodać, że również budynek dawnej recepcji z oryginalnym, wciąż działającym zegarem przy ul. Siemianowickiej 86 przygotowywany jest pod nowych najemców, którzy wprowadzą się do niego już w maju br.
Tuż obok budynku dawnej dyrekcji Orła Białego, firma Avenido rozpoczęła budowę trzech hal o łącznej powierzchni około 6,3 tys. mkw, które będą dodatkowo połączone nowym układem drogowym z ulicą Siemianowicką, czyli DK 94.
– Powstające tuż obok hale chcemy przeznaczyć na magazyny, a także cele handlowo-usługowe. Wiele firm poszukuje hal z zapleczem biurowym i magazynowym zlokalizowanych blisko ważnych węzłów drogowych, a dodatkowo nasza firma dysponuje wykwalifikowaną kadrą oraz w pełni wyposażonymi obiektami, a tego właśnie szukają potencjalni najemcy – podkreśla Marcin Powolik, właściciel firmy Avenido.
Firma Avenido dysponuje obecnie w Bytomiu powierzchniami biurowymi przy ul. Kędzierzyńskiej 17-19, Siemianowickiej 84, halami magazynowo-usługowymi przy ul. Kędzierzyńskiej, a w budowie są hale z przeznaczeniem na magazyny, usługi i handel przy ul. Siemianowickiej 86, ale także w Bytomiu – Karbiu przy ul. Popiełuszki.
Nowoczesne biura w zabytkowym budynku projektu Zillmanów – nowa inwestycja firmy Avenido przy ul. Siemianowickiej w Bytomiu
Obiekt pamiętający czasy świetności kopalń rud cynku i ołowiu
Budynek, który należał jeszcze kilka lat temu do zakładów Orzeł Biały, powstał w latach 20. XX w. na potrzeby nowo budowanego zakładu Deutsch-Bleischarley-Grube. Jego zaprojektowanie powierzono znanym architektom Georgowi i Emiliowi Zillmanom, dla których była to ostatnia na terenie Górnego Śląska realizacja zabudowy przemysłowej, z której słynęli projektując między innymi: Elektrociepłownię Szombierki, zabudowę kopalni Giesche w Katowicach, osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach czy budynek maszyny wyciągowej szybu „Mauve” kopalni „Heinitz”, czyli późniejszej KWK „Rozbark” w Bytomiu. O tym, że powstające budynki zakładu były autorstwa sławnych architektów z Meseritz, świadczą zachowane w Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu szkice architektoniczne budynków zakładu Deutsch-Bleischarley-Grube.
Dzisiaj w zachowanej i odnowionej części budynków dawnych Zakładów Górniczych im. Juliana Marchlewskiego, a później Orzeł Biały znajdują się prywatne firmy, a obiekty przy ul. Siemianowickiej w Bytomiu – Rozbarku mimo utraty swych pierwotnych funkcji nadal przypominają nam nie tylko o jednej z największych i najnowocześniejszych w Europie kopalni rud cynku i ołowiu, ale także dawnym Kombinacie, który przodował w wydobyciu rudy i wytwarzania na jej bazie produktów istotnych dla przemysłu.
Budynek i wnętrza budynku przed remontem
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS