A A+ A++
Dziś odbyły się kolejne dwa spacery w ramach akcji “Poznaj Bytom z przewodnikiem”. Tym razem miejscy turyści udali się śladami dwóch, bytomskich kompozytorów Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Heinricha Schulza-Beuthena.

Obydwie wycieczki rozpoczęły się na bytomskim Rynku, pierwsza śladami Gorczyckiego udała się następnie w stronę jego rodzinnego Rozbarku. Ci, którzy zdecydowali się wyruszyć w trasę poświęconą Schultz-Beuthenowi zwiedzili głownie położony w śródmieściu plac Klasztorny oraz ul. Józefczaka.

Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się pomiędzy 1665 a 1667 rokiem w Rozbarku, dziś części Bytomia. Nazywany jest polskim Händlem i uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki barokowej w Polsce. Gorczycki tworzył przede wszystkim muzykę religijną. Zarówno utwory a cappella (motety, msze, pieśni) oraz kompozycje wokalno-instrumentalne (wieloodcinkowe i wersetowe koncerty religijne, a także kantaty zespołowe).

Heinrich Schulz urodził się 19 czerwca 1838 w Bytomiu, dopiero w 1964 roku dołączył do nazwiska nazwę swojego rodzinnego miasta (wtedy niemieckiego Beuthen), był przedstawicielem nowoniemieckiej grupy kompozytorów inspirujących się dziełami Liszta i Wagnera. Tworzył opery, symfonie (w tym najsławniejszy jego utwór Król Lir), psalmy i oratoria. Inspirował się folklorem Ameryki Północnej.

Minęliśmy już półmetek tegorocznych wypraw, organizowanych przez Buro Promocji Bytomia pod szyldem “Poznaj Bytom z przewodnikiem”. Zachęcamy do udziału w kolejnych wycieczkach.

1 sierpnia, g. 10.30 „Andrzej Czudek. Kronikarz historii i walorów śląskiej przyrody, piewca śląskich rezerwatów”
. Prowadzenie: Łukasz Fuglewicz, przyrodnik, edukator, pracownik Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

8 sierpnia, g. 10.30 „Ks. płk Jan Szymała. Bytomski kapelan spadochroniarzy”. Prowadzenie: Dariusz Pietrucha, historyk, Stowarzyszenie Pro Fortalicium.

22 sierpnia, g. 10,30 „Ignatz Hakuba. Od wekturanta do króla piwa”. Prowadzenie: Andrzej Chłapecki, animator kultury, Śląska Galeria Sztuki.

29 sierpnia, g. 10.30 „Ewa Tiele-Winckler. Arystokratka w służbie ubogim”. Prowadzenie: Małgorzata Janota, przewodnik PTTK.

Chęć uczestnictwa można zgłaszać telefonicznie pod numerem tel. 32 386 36 69, lub też osobiście w Biurze Promocji Bytomia, Rynek 7 (pn. – pt. w godz. 7:30 – 15:30). Zapisy na konkretny spacer będą się rozpoczynać w poprzedzający go poniedziałek. W przypadku wycieczek zakładających przejazd środkami lokomocji koszt dojazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny oraz komfort uczestników liczba zwiedzających biorących udział w każdym ze spacerów nie przekroczy 35 osób. Obowiązują również maseczki i zachowanie dystansu. Przewodnicy będą wyposażeni w mobilne nagłośnienie.

Galeria zdjęć:

Autor:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Udana inauguracja Zielonych
Następny artykułUM Bytom: Lato w mieście może być fajne