A A+ A++

W ramach cyklicznego spotkania z zarządcami nieruchomości, 31 marca zastępca prezydenta Michał Bieda omówił sprawy komunalne związane z obowiązkami zarządców i właścicieli nieruchomości w zakresie przeprowadzania profilaktycznych deratyzacji oraz dbałości o utrzymanie czystości wokół nieruchomości.

Podczas rozmów z zarządcami zastępca prezydenta Bytomia Michał Bieda zaproponował skoordynowanie deratyzacji w nieruchomościach i jej przeprowadzenie na terenie naszego miasta w odstępie 2-3 tygodni, a także wprowadzenie dodatkowej deratyzacji w okresie letnim. Z kolei zarządcy zwracali uwagę na skoordynowanie deratyzacji z letnim koszeniem traw, a także poruszyli sprawę wywozu nieczystości przez firmy zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych.

Warto dodać, że podczas spotkania zarządcy poruszyli także temat większej kontroli nad firmami sprzątającymi zarówno tereny miejskie, jak i działki należące do właścicieli i zarządców prywatnych. Deratyzacja na terenie naszego miasta będzie przeprowadzana trzykrotnie, przez pierwsze dwa tygodnie marca, lipca i listopada każdego roku. Przedstawiciele Wydziału Komunalnego Urzędu Miejskiego w Bytomiu przypomnieli także, że w przypadku pojawienia się szczurów, powinny być przeprowadzane profilaktyczne deratyzacje, które zleca się specjalistycznej firmie.

Deratyzację regulują przepisy

Deratyzacja jest obowiązkiem każdego właściciela, posiadacza bądź zarządcy nieruchomości. Obowiązek taki wynika z ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Aktem prawnym, który jest podstawą do przeprowadzenia deratyzacji jest art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nakłada ona obowiązek zwalczania gryzoni, insektów i szkodników przez właścicieli nieruchomości. Na tej podstawie nieprzeprowadzona w odpowiednim terminie deratyzacja podlega karze grzywny.

Gdzie powinna być wykonywana deratyzacja?

Deratyzację powinna zostać wykonana nie tylko w nieruchomościach, ale również na terenie sklepów spożywczych i innych obiektów handlowych branży spożywczej, stacji benzynowych z punktem gastronomicznym, zakładów przetwórstwa żywności, lokali gastronomicznych, szkół, przedszkoli, żłobków, akademików, hoteli, wszystkich obiektów prowadzących żywienie zbiorowe, obiektów, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów.

Warto podkreślić, że prawidłowo przeprowadzone odszczurzanie ma za zadanie ograniczyć populację gryzoni na terenie gminy, bowiem obecność szkodników zagraża zdrowiu mieszkańców.

W przypadku zauważenia gryzoni, należy zgłosić sprawę Straży Miejskiej. Na każde zgłoszenie jest niezwłoczna i skuteczna reakcja. Szczury pojawiają się zwłaszcza tam, gdzie są problemy ze starą kanalizacją oraz tam, gdzie ludzie nieświadomie tworzą im dogodne warunki do życia i… umożliwiają dostęp do pożywienia.

Karmnik deratyzacyjny

Urząd Miejski w Bytomiu systematycznie przypomina właścicielom oraz zarządcom nieruchomości o potrzebie dbania o czystość, właściwego segregowania oraz zabezpieczania odpadów.

Podczas spotkania omówiono również możliwość budowania półpodziemnych pojemników na odpady komunalne i podpisywania porozumień pomiędzy gminą a wspólnotami mieszkaniowymi o wspólnej realizacji utrzymania czystości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Bytom: Za nieprawidłowe zaparkowanie hulajnogi grozi mandat 4/04/2023
Następny artykułUM Bytom: Spotkanie wielkanocne polsko-ukraińskie 4/04/2023